Форуми Книгите

Четете ли?

• Автор
    Публикации
    Петър Атанасов
    Петър Атанасов
    Отговорник
    133 отговора

Познавам хора от едната до другата крайност – едните не заспиват вечер без да изчетат поне половин книга, а други не са чели художествена литература откакто са завършили училище. От кои сте вие? Колко и какво четете? Имат ли бъдеще книгите според вас?

Мира
    Мира
    Отговорник
    100 отговора

Аз малко си падам от първите. Вчера завърших Среднощни Кули (уникална просто) и сега имам подготвени доста книжки от базара на книгата. Разбира се и новата на Людмила ще я прочета скоро.

Ender
    Участник
    1 отговора

И аз съм от първите. Е, не чак половин книга на вечер, но чета докато заспя 😉

Кал
    Кал
    Участник
    63 отговора

Тъкмо привърших „Ортодокс“ на Григор Гачев и припочвам „Приказка по действителен случай“ на Геновева Детелинова.

Бъдеще без книги, колкото и да ми е развинтена фантазията, не виждам. 😀 Или поне не виждам себе си там…

Петър Атанасов
    Петър Атанасов
    Отговорник
    133 отговора

Задавам въпроса си, защото наскоро научих, че новите български книги, независимо от жанра, се издават в тираж 1000 бройки, може и 2000, ако авторът е по-известен. Това число ми се стори страшно малко и се замислих дали въобще си струва тогава един писател да посвети няколко години на това да напише книга, която ще си потъне в забвение.

Мира
    Мира
    Отговорник
    100 отговора

Тази бройка ми се струва страшно малка. То горе долу излиза по книга на книжарница.

Кал
    Кал
    Участник
    63 отговора

Хмм… Към момента 2000 е бестселъров тираж, все едно дали за български или чужд автор. (Тери Пратчет, док. знам, падна до 3000 под вещите удари на „Вузев“… 🙁 )

А 1000 е бестселъров тираж за роден автор. Обикновено ги издават в 500. Или залежават, ако са 1000.

Но пък: 1) има много повече заглавия; 2) много книги – като двете, за които писах – стигат до читателите си в електронна форма. Така че е трудно да се каже колко се чете изобщо и колко души средно прочитат една книга.

А дали си струва да се пише в Бг? Откъм приходи – 99% не. (Мисля, че дори Людмила Филипова харчи повече за пътешествия, проучвания и популяризиране на книгите си, отколкото получава от авт. права – разликата се покрива от външни спонсорства.)

Остават нематериалните фактори: удовлетворение, вътрешна необходимост… Да не ви досаждам със списък, сигурен съм, че се сещате и вие. 🙂

Хубаво е, че ги има тия фактори, та да можем и ние, книгогладните, да се надяваме на бъдеще… 😀

Мира
    Мира
    Отговорник
    100 отговора

Явно съм била доста голям оптимист за книгоиздаването и четенето на книги в България. От друга страна и издателствата не се пренасилват много много, защото в последните години се скъсах да търся някои от книгите от Меча на Истината или заглавия на Лари Нивън или Филип Хосе Фармър и дори в книжарниците на старо удрям на камък. Добре поне, че преиздадоха Хиперион, та поне него можах да изчета.

Кал
    Кал
    Участник
    63 отговора

Да живее chitanka.info – пръв приятел на свършилите тиражи… 😀

Мира
    Мира
    Отговорник
    100 отговора

Читанката е много добър и верен приятел, но прибягвам до нея само в крайни случаи. Едно е да седиш и да се цъклиш на монитора, съвсем друго е да държиш книгата в ръцете си 🙂

Atanas_Slavov
    Участник
    3 отговора

Ами разпечатай си ги на лазер принтер, излиза по евтино от нова книга.

Кал
    Кал
    Участник
    63 отговора

Tц, тц, Наско… каква невъзпитателна идея… (Освен ако към принтера върви и топче рециклирана хартия. *смея се* )

Жива да си, Pepper! Заради такива като теб ги има още повечето ни издателства. *сериозен съм*

Мира
    Мира
    Отговорник
    100 отговора

Има някаква романтика в това да четеш от томчето в ръцете си и да разлистваш страниците ( особено ако навън вали 🙂 ). След това да сложиш книгата на рафта на библиотеката… Ех, всеки си има някаква лудост, това е една от многото мои 😀

Кал
    Кал
    Участник
    63 отговора

И двамата с Наско я знаем добре. 🙂

Аз обаче знам и травматиката да трябва да си пренасяш библиотеката от едно място на друго… 🙁

Ето какво решение чакам: от няколко години се говори за книги, които отвън изглеждат като нормална „тухличка“, със страници и всичко както си трябва – само че двете страници по средата им са на „електронна“ хартия: текстът върху тях може да се променя свободно. (Има такива вестници вече – само един лист, който си актуализира съдържанието на няколко часа.) Зареждаш си, значи, флашката с петте хиляди текста – и пей сърце! До живот! 😀

Дали ще пристигнат скоро?

gerinka
    Участник
    5 отговора

Искам и аз такава книжка 🙂 Ще почна по-честичко да си ги купувам, ако направят така :). Инак и аз по принцип без книжка не мога. Като малка исках да стана библиотекарка, че да мога по цял ден да кисна при книгите. Последното, което четох е втората книжка от Вещерът. Сега сесийно време 🙂 сигурно пак ще се зачета, че си бях направила традиция, колкото и да имам да уча поне по половин един час преди лягане. 🙂 Инак, когато ходих на училище се стимулирах да уча 😀 като си давах награда между уроците по една глава от някоя интересна книжка. За четене – чета почти всично, ама да си призная, българска литература не съм чела от училище :“> Таа 🙂 така де

• Трябва да влезете в профила си, за да отговорите в темата.