Форуми Книгите

Какво четете в момента?

• Автор
    Публикации
    Петър Атанасов
    Петър Атанасов
    Keymaster
    134 отговора

Дано ти харесат 🙂

Станимир Ставрев
    Станимир Ставрев
    Participant
    15 отговора

The Bloody Chamber на Angela Carter 🙂

Мира
    Мира
    Keymaster
    100 отговора

Завърших „Крадецът на Книги“ и сега се чудя какво да започвам.

EX123
    Participant
    1 отговора

Прочетох П Р О Е К Т Ъ Т М О Н Т О У К и останах много доволен, препоръчвам!
    http://parallelreality-bg.com/images/stories/books/the%20montauk%20project.pdf

Мира
    Мира
    Keymaster
    100 отговора

Играта на Ендър, за сега надминава очакванията ми.

Петя Ивайлова
    Петя Ивайлова
    Participant
    121 отговора

Прочетох „Танатонавтите“ и започвам „Империята на ангелите“ – нямам какво да добавя към ревюто – книгата е интересна и добре написана. Ще опиша някои впечатления, без да издавам нещо от сюжета на бъдещите читатели 🙂 . Някои неща са пресилени в интерес на сюжета – например реакцията на широката общественост. Според мен при такива разкрития, дори да са потвърдени от учени, медии и политици, огромният процент хора просто няма да повярват и ще си затраят по въпроса (казано по нашенски „ще гледат сеир“). Преди време четох проучване, според което доста внушителен брой хора от цивилизованите страни не вярват в съществуването на микробите, какво ли остава за неща толкова по-трудни за възприемане, като описаните в книгата;). Освен това ми изглежда, че Вербер е избрал малко произволно нехристиянските съответствия на имената на ангелите – например какво общо има Хермес със Свети Петър?
    Не можах да не забележа и липсата на приемственост с „Кармичният часовник“ – разказът май е писан няколко години по-късно, но все пак авторът е могъл да си припомни, че в „Танатонавтине“ имаше души, които се прераждат като хора с минусов брой точки, докато в Часовника, прагът, за да се родиш като човек е +400.
    Това са малки недостатъци, които не попречиха четенето на тази книга да се превърне в приятно преживяване. 🙂

Петя Ивайлова
    Петя Ивайлова
    Participant
    121 отговора

Завърших и „Империята на ангелите“ – не мога да кажа дали ми хареса повече от „Танатонавтите“, и двете книги са интересни и с много оригинална структура. Може би ми липсваха откъсите от митологии, но и тези от Енциклопедията на Едмон Уелс също бяха много на място, и любопитни за четене.
    Отново имам забележка към приемствеността между двете книги – първа глава уж преповтаря последната на „Танатонавтите“, но всъщност всичко е много различно (включително и самият Микаел), заради което изглежда, че Вербер въобще не се е замислял за продължение в края на първия том от трилогията.
    Освен това героите не си приличат (т.е. Игор не прилича на Феликс, а и Фреди и Раул не се държат много като образите си от първата книга); при Игор нещата са донякъде ясни – преродил се е, вече е друг човек;), но поведението на Раул и Микаел – любознателни ангели, е трудно обяснимо – можеше поне да хвърлят едно око на децата си, които са останали на земята, или да се поинтересуват от съдбата на останалите си близки – тези, които не се появяват в книгата.
    Имам и някои несъгласия с автора – според мен един жесток и пропаднал тип като Игор, не може да е на по-високо ниво (т.е. да има повече точки), от невинната в сравнение с него Венера. Но това вече е въпрос на гледна точка и разбирания за света, не е свързано с достойнствата на книгата. 🙂
    Питам се, дали Вербер е вложил повече от себе си в Жак, в сравнение с другите герои – Жак е писател, замислен, чувствителен (какъвто, изглежда е и самият автор), пише за Рая, а първата му издадена книга е „Плъхове“ (докато първата истински известна на Вербер май е „Мравките“ …) – ако някой ден имате възможност да го интервюирате, може да му зададете този въпрос. 😀

Петър Атанасов
    Петър Атанасов
    Keymaster
    134 отговора

Обезателно ще го питаме, много добър въпрос, и аз си мисля, че влага много от себе си в Жак 🙂 Съгласен съм и с твойте критики за липсата на приемственост, явно съм забравил да ги спомена в ревютата, защото си мислех да го направя, докато четох. И аз се дразня, може да са дребни работи, наистина е все тая дали с 200 или с 300 карма се прераждаш в кактус, но все пак като си казал веднъж нещо – дръж си после на него, вместо да го забравяш. То и в самите „Танатонавти“ си имаше нещо подобно – отначало се каза една скала, после друга… И беше нещо нелогично, тип ако веднъж си излъгал хайде -20 точки. Ми то ако 600 е максималното, това означава, че аз мога да излъжа 30 пъти в живота си. Значи вече кармата ми е -999999999999999999999 и ще се преродя не знам и аз в какво 🙂

Иначе аз сега чета „Опаричване“ на Тери Пратчет – с героите от „Пощоряване“, но е по-добра по мое мнение – по-забавна и по-интересна 🙂 Макар че „Пощоряване“ пък беше по-заплетена. Харесва ми, че Пратчет най-накрая направи кученце главен герой – като си представя описаните действия с кученцето от корицата става мноооого сладка картинка – може би защото обичам кучета, но все пак друго си е 🙂

Петя Ивайлова
    Петя Ивайлова
    Participant
    121 отговора

Гаспод (от „Подвижни образи“ и някои книги за стражата) също е куче, и е доста главен герой.
    аз „Опаричване“ я четох някъде преди година – любителския превод на дьо Цървул – „Да направиш пари“, чудя се дали има смисъл да си я купувам и на хартия. Би трябвало да има и трета книга от тази поредица, ако Пратчет смогне да я напише.
    Скоро ще си купя и „Ние, Боговете“, но не ми се излиза по магазините в този студ. 🙂

Петър Атанасов
    Петър Атанасов
    Keymaster
    134 отговора

А колко книги има на Пратчет от тази детска серия, които са излезли на български? И хубави ли са наистина? По какво се различават детските от възрастните (защото на мен Пратчет ми стана любим автор някъде като бях на 7 или 8, пък не са били детски книги)?

Петя Ивайлова
    Петя Ивайлова
    Participant
    121 отговора

детската серия са фактически книгите за Тифани и „Изумителният Морис и неговите образовани гризачи“ (последната е издадена от Вузев – още не съм я чела, но чух че била доста мрачна). Книгите за Тифани са нещо като продължение на поредицата за вещиците и баба Вихронрав участва доста от втората нататък. Така че ако харесваш вещиците, ще ти допаднат. Разликата от книгите за възрастни е почти никаква и се изразява главно в това, че Тифани в началото е малка (но със всяка следваща книга пораства), и че са спестени неприличните шегички.
    От тях наскоро беше издадена „Волният народец“, а в нета има любителски преводи на „Шапка от небето“(следваща от поредицата) и сигурно до месец-два ще бъде довършен преводът на Wintersmith (буквално „ковачът на зимата“, но преводът се казва „Зимеделецът“ – 11 от 13-те глави могат да се изтеглят).
    Друга все още неиздадена книга от същия преводач е „Академик невиждан“ – тя не се води детска, а е от самостоятелните книги за Света на Диска (примерно като „Истината“ и „Чудовищна команда“), макар че участват много познати герои. Главната тема е футболът и си струва да се прочете. 🙂
    Могат да се изтеглят от тук, например: https://skydrive.live.com/?cid=f0fa39805164ba94&id=F0FA39805164BA94!133 ; както и от други места .

Петър Атанасов
    Петър Атанасов
    Keymaster
    134 отговора

Питам, защото онзи ден мернах една от детските в книжарницата. Щом ми я препоръчвате, ще си я купя, както и каквото друго уж детско намеря 🙂

Петя Ивайлова
    Петя Ивайлова
    Participant
    121 отговора

още не съм си купила книгата на Вербер, но си свалих от нета трилогията на Сюзан Колинс на английски (така и не я намерих на български) и завърших „Игрите на глада“. Прочетох за тази книга (и за филма) първо на този сайт, и се радвам, защото ми харесва – много леко се чете, интересен сюжет, емоционални моменти и романтика (не че е толкова важно, но стои много по-естествено от пресиления романс на Бела и Едуард) , отворен финал, който определено задържа интереса ми и ме провокира да продължа със следващите книги. Нататък ще ми е любопитно не толкова какво ще стане с любовния живот на Катнис, а как ще се завърже революцията (каквато знам, че ще има – от спойлери).
    Обществото напомня много древноримското – включително имената на капитолийците и странните моди, Игрите, подобни на гладиаторските (и на Сървайвър), разпределението на благата (всичко за Рим/Капитол), общественият морал. Не намирам връзка с митологията, за разлика от други фенове на поредицата, поне за сега.
    Като гледам трейлърите, ми се струва, че макар да се придържат към схемата, някои неща са представени по-различно от описаното в книгата. Надявам се, все пак, филмът да се получи добре.

Мира
    Мира
    Keymaster
    100 отговора

По средата на третата книга за Ендър съм и смятам да си взема малко почивка от поредицата. Ще пробвам с Боговете на Нийл Геймън.

Петър Атанасов
    Петър Атанасов
    Keymaster
    134 отговора

Интересен ли е Ендър, аз не съм го чел. Сега започнах на Питър Брет „Защитения“ и ми изглежда много добре дотук 🙂

• Трябва да влезете в профила си, за да отговорите в темата.