8 коментара
Image converted using ifftoany

5 начина за пътуване във времето

Почваме от най-абсурдните и стигаме до по-правдоподбните начини за пътуване във времето използвани във фантастиката.

Пътуването във времето е съществена част от фантастиката. Виждали сме любимите ни герои да пътуват напред-назад по времевата линия, все едно отиват до кварталния магазин и се връщат. Някои от начините за пътуване из годините във фантастиката са леко казано идиотски, докато други използват за основа науката. Представяме ви класация, в която ще се предвижим от едни от доста нереалистичните начини за времево пътуване докато стигнем до по-правдоподбните.

 

5. Супермен и супер бързото летене

Изображение с име: superman-reeve-flyingВъв филма от 1978 година „Супермен“, мъжът от стомана прибягва до пътуване във времето, за да спаси Луис Лейн. Методът му обаче може да се нарече доста странен. Той лети около земята много бързо, сменя посоката й на въртене и с това връща времето назад.

Никой физик няма да подкрепи теорията, че обръщането на ротацията на земята ще върне времето. По-скоро ще се стигне до разрушения и катаклизми от невиждано ниво (дано Роланд Емерих да не се е досетил). Представете си как се движите заедно с тълпа хора в една посока. Ако спрете и промените посоката си, тълпата ще продължи да се движи. Същото се получава и с теорията на Ричард Донър, но в огромни мащаби. Земята спира, а след това сменя посоката си на движение. Моретата, океяните, планините ще си продължат да се движат в една посока, а Земята в друга. Ще се получи леко казано миш-маш. Дано поне г-ца Лейн да си е струвала.

 

4. С пълна газ към времевото пътуване

Изображение с име: backtothefutureВ класиката от 1985 „Завръщане в бъдещето“ младият Марти МакФлай използва създадената от д-р Емет Браун машина на времето, за да стигне до миналото. Машината представлява модифицирана версия на спортна кола ДеЛорийн. За да проработи колата трябва да се движи с 140 км/ч. Сърцето на изобретението на д-р Браун е сглобения от него кондензатор. Не е обяснено обаче как действа той. Светкащи лампички, висока скорост, ядрен реактор, добра изолация – рецептата за пътуване във времето на филма. Макар този начин на пътуване да не звучи особено правдоподобно го предпочитаме пред масово-разрушителния метод на Супермен.

 

3. Гравитационно притегляне в миналото

Изображение с име: 1bd75ae8461ed4eafd80a062bcf7f436cf6ac42bЕдна от любимите теми на „Стар Трек“ е времевото пътуване. Статистиката сочи, че 50 епизода и 4 филма са го използвали като част от сюжета си.

Във филма от 1986 „Стар Трек 4: Пътешествие до дома“, екипажът на „Ентърпрайз“ изпраща клигонски кораб назад във времето като го изстрелва около Слънцето. Те използват гравитационното поле на слънцето, за да ускорят кораба до скорост нужна за пътуване във времето. Този метод бива подкрепян от теориите на физиците, но има и някои слабости.

Учените казват, че колкото по-близо до скоростта на светлината се движиш, толкова по-бавно почва да тече времето за теб, следователно теоретично пътуването напред и назад във времето е възможно, ако стигнеше нужната скорост. Има един проблем обаче – пътуване със скорост по-голяма от тази на светлината е физически невъзможно. Също така гравитационното поле на Слънцето не е достатъчно силно, за да предизвика нужната скорост.

 

2. През черната дупка

Новият филм „Стар Трек“, чието продължение беше отложено, не отстъпва на старите си събратя и също разчита на пътуване във времето.  Два кораба биват изпратени 154 години назад във времето, след като са засмукани от черна дупка. Докато метода на „Стар Трек 4“ завишесе от слабо гравитационно поле, то много учени смятат, че черна дупка може да осигури нужното, за да се образува портал към миналото.

Изображение с име: blackhole

Въображаемата сферична повърхнина, ограждаща цялата маса на черната дупка се нарича хоризонт на събитията. В центъра на хоризонта на събитията съществува сингулярност, място, където според общата теория на относителността гравитацията става безкрайно силна. Това е и един от големите проблеми на „Стар Трек“ – как ще преминат двата кораба без да се сблъскат?

Физиците познават и черна дупка на Кер – в центъра й точката на сингулярност не е точка, а въртящ се едноизмерен пръстен, поддържан от собствената си инерция. Ако героите са попаднали в точно такова явление сценария на „Стар Трек“ вече изглежда далече по правдоподобен.

 

1. Червеева дупка

Изображение с име: wormhole_graphicТози феномен се среща в изключително много фантастични книги, филми, сериали и игри. Може би е така, защото една от най-разпространената теория на физиците за пътуване във времето и пространството. Повечето пъти обаче във фантастиката червеевата дупка се използва за пътуване от една точка в пространството до друга. Според теорията на относителността на Айнщайн, ако съществува червеева дупка, то през нея ще може да се пътува във времето. Това ще е възможно, ако едната страна на дупката се ускори до по-голяма скорост в сравнение с другата, след което се върне до изходната скорост. Например, да поставим два часовника в двата края на дупката, които сочат годината 1900. Ускоряваме единия край, като след време го връщаме до първоначалната скорост. Единият часовник ще сочи например 2000 година, а другия 2200. Ако влезете през дупката, където часовника сочи 2000 – ще пътувате в бъдещето, ако влезете от другат страна ще пътувате в миналото

 

Съществуват много теории за пътуване във времето, но за сега ще се задоволим само с това, което ни предлага фантастиката – ще почакаме доста докато можем да коментираме от първа ръка. Ако по някаква случайност обаче се доберете до машина на времето, помнете едно: не забравяйте да вземете със себе си тийнеджъра, който евентуално ще ви стане баща 15 години преди да се е родил.

 

Публикацията не е актуализирана от повече от една година, съдържанието може вече да не е актуално към днешна дата