26 коментара
top100

Гид в стоте най-добри книги от жанра

60 000 души дадоха своя глас в чуждестранна анкета и определиха 100-те най-велики книги от жанровете научна фантастика и фентъзи. Представяме ви резултатите, за да ви помогнем да изберете следващото си четиво сред тях.

11. Принцесата-булка

The Princess Bride

от Уилям Голдмън

Историята на красив фермер, който заедно с мечоносец-пияница и нежен гигант спасява красива принцеса.


12. Колелото на времето

Wheel of Time

от Робърт Джордан

Колелото на времето се върти и вековете идват и си отиват, оставяйки спомени, които се превръщат в легенда. Легендите заглъхват в мит и дори митът отдавна е забравен, когато породилият го век се върне отново. В Третия век, Века на пророчеството, на косъм висят самият Свят и самото Време. Онова, което е било, което ще бъде и което е, може да падне под властта на Сянката.


13. Фермата на животните

Animal Farm

от Джордж Оруел

Един ден животните на фермера Джоунс се вдигат на бунт и го прогонват, за да вземат съдбата си в свои ръце. Превратът е оглавен от свинете, които се самообявяват за най-умни сред своите събратя и за естествени ръководители.

А после животинската революция следва хода на всички революции – към тоталитаризъм. Идеалите се опорочават и превръщат в демагогия, съперниците за властта безогледно се отстраняват, измислят се вътрешни врагове за оправдание на насилието…

Подмяната на ценностите е блестящо изразена с безподобния лозунг „Всички животни са равни, но някои са по-равни от други.


14. Невромантик

Neuromancer

от Уилям Гибсън

Странен тип събира специална група за твърде необичайна мисия — набег в киберпространството. Оказва се обаче, че операцията е под контрола на могъщ изкуствен интелект…


15. Пазителите

Watchmen

от Алън Мур и Дейв Гибънс

Членове на разпаднала се група от супергерои започват да умират един след друг. Живите герои от групата се опитват да намерят убиеца преди да е дошъл и техния ред… – комикс.


16. Аз, роботът

I, Robot

от Айзък Азимов

Сборник фантастични разкази на Айзък Азимов, издаден през 1950. В повечето разкази участва робопсихоложката Сюзън Келвин, работеща за компанията „Юнайтед Стейтс Роботс енд Меканикъл Мен“ – основен производител на роботи с позитронни мозъци. Тя разследва заплетени случаи с роботи, където се преплитат технически, морални и логически проблеми.


17. Странник в странна страна

Stranger in a Strange Land

от Робърт Хайнлайн

Историята в романа се развива в неопределено бъдеще. Хората изпращат първия си заселнически кораб да създаде колония на Марс. Изгубват сигнали от кораба още преди да е кацнал. Двайсет и пет години по-късно изпращат втори кораб, който успява да кацне благополучно на планетата и там откриват Валънтайн Майкъл Смит или просто „Майк“. Роден на Марс и отгледан от марсианците, той е върнат на Земята, където „марсианският“ начин на мислене се сблъсква с представите на автора за бъдещото „световно“ общество.


18. Името на вятъра

The Name of the Wind

от Патрик Ротфус

Това е историята на живота на надарения с много таланти млад мъж на име Квоте, който се превръща в най-могъщия магьосник на света. Воден от негово име, разказът ни отвежда към детството му, прекарано с трупа пътуващи артисти, през годините като сирак, оцеляващ във враждебен и престъпен град, до обучението му в легендарно училище за магьосници и животът му на беглец след убийството на един крал.


19. Кланица 5

Slaughterhouse-five

от Кърт Вонегът

Били Пилгрим се завръща у дома след Втората Световна Война, само за да бъде отвлечен от извънземни от планетата Тралфамадор.


20. Франкенщайн

Frankenstein

от Мери Шели

Мери Шели е оставила и други произведения, но нито едно от тях не може да съперничи на философската дълбочина на „Франкенщайн“, на която романът дължи своята смайваща времеустойчивост. Проблемът впрочем е актуален за всяка епоха, за всеки етап от развитието на човечеството: това е проблемът за сложната връзка между творение и създател, между цел и резултат, между мечта и реалност. „Франкенщайн или новият Прометей“ е пълното заглавие на романа, кодирало едновременно ирония и сериозно предупреждение — ако Виктор Франкенщайн е един „нов Прометей“, тогава чудовището, създадено от него, е един „нов Адам“? Отговорите на този въпрос не са малко, но колко от тях звучат успокоително?


Публикацията не е актуализирана от повече от една година, съдържанието може вече да не е актуално към днешна дата