4 коментара
dinozavri

5 живи динозавъра

Дали пък световната конспирация не разполага с действителен вариант на Джурасик парк и дали ще имаме шанса да се поразходим там? А може би не трябва да погледнем по-далеч от двора, за да намерим древни животни.

Предполагам на всекиго от нас му се е искало някога ще види динозавър. Дали ще се зарадвате обаче, когато разберете, че вече сте виждали? Не става дума за „Джурасик парк“, нито за „Тера нова“ или „Първично“ с неговото предстоящо разклонение. Всъщност ние се срещаме с динозаври на живо по-често, отколкото предполагаме, дори ядем някои от тях – рибата, кокошката и др.

Е, да, между кокошката и тиранозавъра има някои съществени разлики, но и една много важна прилика – и двата животински вида са много стари и неизменени през хилядолетната им еволюция.

Преди няколко седмици в поредицата „Марсианци или земляни“ ви показахме няколко „странно изглеждащи растения„, някои от които доста стари – между 1000 и 6000 години. Това ме наведе на мисълта, че те не са се изменили еволюционно с времето в продължение на толкова много години. Затова и се опитах да намеря подобна информация за животински представители, също спрели се на определен етап от еволюцията и сякаш нежелаещи да се променят повече.

Днес ще ви представим няколко така наречени „живи фосила“, или животни които не са се изменили особено от времето на „динозаврите“.

Изображение с име: triops

Триопс

Триоко (от там и името) водно създание. Тук не става дума за радиоактивната риба от „Семейство Симпсън“, а за истинско животинче, описано за пръв път през 1803 година от Франц фон Паула Шранк.

Доказателства за причисляването му към „динозаврите“ са намерени фосили, които датират отпреди 300 милиона години.

Интересното в случая е, че триопсът е доста широко познато животинче особено на акваристите. Среща се естествено и в България.


 

Изображение с име: hoacin

Хоацин

Гривеста птица с нокти. Интересното е, че преди да стане птица, това животинче се катери по дърветата именно чрез ноктите си. По-късно те закърняват и крилата им вече се развиват като такива.

Фосили със скелет и доказателства за хоацин, или по-точно opisthocomus hoazin, подсказват за неговото съществуване 48 милиона години назад.


 

Изображение с име: celacant

Целакант

Може би най-непроменения с времето животински вид, което всъщност е нормално, след като живее под вода, където условията най-малко се променят.

До преди 1938 г. целакантът се е считал за изчезнал вид, но тогава индонезийски рибар уловил един екземпляр в мрежите си и видът се завърнал в списъка на живите.

Не е сигурно от колко време целакантите обитават Земята, някои считат, че е само отпреди 70 милиона години, други – 200-300 а трети споменават и като възможност 400 милиона години.


 

Изображение с име: minogi

Миноги

Погрешно смятано за риба, това нещо е змиеподобно хищно паразитно животно.

Среща се в сладководни водоеми, дори е позната и в България по р. Дунав, както и някои ручеи в страната.

Фосил от змийчето на 360 милиона години е намерен в Южна Африка.


 

Изображение с име: cockroach

 Хлебарки

Да, същите които бродят из кухните по ресторантите. Реално, хлебарката дори е живяла преди самите динозаври, някъде преди 354-395 милиона години. За това време обаче не се е променила съществено по своята анатомия (явно е достигнала съвършенството). Този дълъг период на оцеляване на вида хлебарката дължи на своята голяма приспособимост, те буквално могат да живеят в почти всякакви условия (без суша, това им е слабото място). Самите хлебарки дори издържат и на радиация, 100 пъти по-висока от нормалната.


 

И накрая, като бонус, нека завършим с един наш стар познайник, който се оказва, че е населявал Земята почти непроменен, цели 23 милиона години. И така…

Изображение с име: 5 живи динозавъра

Окапи

Окапито е чифтокопитен бозайник от семейство жирафи. Странното при него е, че прилича едновременно на зебра и жираф. Мелезът е добре познат на древните египтяни и на пигмеите, живеещи в горите на централна Африка. Европейците в началото не вярвали на историите на пигмеите и го приемали за митично същество и дори го наричали „Африканският еднорог“. През 1890 година Хенри Стенли изследва джунглите на Конго и се заинтересува живо от думата „окапи“, която местните използват за животно, което ловят и ядат и е подобно на зебра. През 1901 година сър Хенри Джонстън намира цяла кожа и череп от това животно и ги изпраща на учените в Лондон, които остават много изненадани. Мистерията е разгадана и се оказва, че животното не е нито кон, нито зебра, а просто последният и единствен жив роднина на жирафа, който днес също е защитен вид.

Публикацията не е актуализирана от повече от една година, съдържанието може вече да не е актуално към днешна дата