29 коментара
top filmi 2015

Любимите ни филми за 2015

Кои от филмите, излезли през миналата година, спечелиха сърцата ни?

Продължаваме с традиционните класации, хвалещи най-доброто от изминалата година – ред е на филмите! За съжаление, тази година всички сме съгласни, че киното се представи слабо. Трите филма за топ 3 бяха ясни от самото начало, а останалото за повечето от нас е пълнеж. Тук-таме някой от авторите ни не е съгласен с мнозинството, както ще забележите, но това е общата тенденция и затова разликата между третия и четвъртия е огромна, а между четвъртия и дванадесетия – миниатюрна.

Както обикновено, класацията се изготвя чрез гласуване на нашите автори, допринесли към сайта с нещо през годината, като всеки от тях дава своя топ 5 (награждавайки най-добрия с 5 точки и всеки следващ с по една по-малко), а накрая събираме точките и ръкопляскаме на филма, който се е оказал най-високо. За да разнообразим нещата, тази година поканихме и хората, които са коментирали най-активно статии и новини през 2015 г. На всеки член от импровизираното жури се позволява да даде и една отрицателна точка за филма, който го е разочаровал най-много през годината.

И така, получи се следната класация – десетото място се заема от Ant-Man, награден единствено от Петя Ивайлова, но с пълните 5 точки! Мястото е споделено със Self/Less уважен с 4 т. от Неделчо Недев и 1 от Мира Георгиева.

Петото място си поделят цели пет филма с по шест точки. Това са: Terminator: Genysis, The Avengers: Age of Ultron, Victor Frankenstein, Ex Machina и The Hunger Games: Mockingjay – Part 2. Повечето от нас отчитат тези творби като „средна работа“, макар че Терминаторът се доказва като филм, който можем силно да любим и мразим – взима максимум точки от Александър Драганов, но е наказан с -1 от Неделчо Недев. Последните Игри на глада са наградени от цели четири човека, също като втората част на Отмъстителите, която обаче е дръпната надолу с една наказателна точка. Богът от машината и Виктор Франкенщайн са наградени с една идея по-солидни точки, но от по-малко хора, поради което и те не заслужават повече от споменаване.

jurassicworld-facebook-banner

На престижното четвърто място е „Джурасик свят“ със 7 точки. Завръщането на динозаврите покори сърцата на Александър Драганов, Неделчо Недев и Валентин Стайков (като при последните двама е по-скоро от занижени критерии и липса на сериозни алтернативи). Сашо все пак оценява епичната финална битка и впечатляващите динозаври с цели 4 точки.

А сега, да минем по същество с кинотворбите, които наистина заслужават награди:

3. Лудия Макс: Пътят на яростта – 16 точки

Петър Атанасов – 5 точки – На пръв поглед е лесно Лудия Макс да се подцени, но в него се крият ненормално много детайли и неразказани истории, а основният сюжет се развива по много интересен начин – не с дълги диалози, а успоредно със зашеметяващия екшън. Героите се опознават и израстват повече чрез действия, жестове и погледи, отколкото чрез реплики, и постигат удивителни дълбочина и емоционален заряд. Mad Max е направен с много старание и много хъс, държи те в напрежение през цялото време и си позволява да реализира болни фантазии, за които повечето режисьори не смеят и да си помислят. В сравнение с този високоскоростен шедьовър, всеки блокбъстър с претенции от това десетилетие ми изглежда…

mediocre

Неделчо Недев – 5 точки – Може би единствения филм за 2015, който бих изгледал поне още веднъж. Достатъчно е откачен, за да му се наслади човек, а наличието на Чарлийз Терон го прави още по-привлекателен.

Валентин Стайков – 4 точки – Забавен, епичен, яки ефекти, Том Харди, Чарлийз Терон и капка… каква ти капка – океан от лудост! Страхотна комбинация!

Мирослав Димитров – 3 точки – Награждавам филма дори и само заради откачения сюжет и хеви метъл китариста, закачен на онзи камион 😉

Х

Неделчо Ласков – -1 точка (наказателна) – Нямам идея кой би харесал такъв филм и нямам идея кой би направил подобен филм. Нищо стойностно освен екшън-сцените и каскадите. Това би било страхотно портфолио на специалист по визуалните ефекти, но няма абсолютно никаква стойност като филм за мен. Два напразно изгубени часа.

Mad-Max-Fury-Road-banner

2. Междузвездни войни: Епизод VІІ – Силата се пробужда – 21 точки

Мира Георгиева – 5 точки – Със сигурност най-добрия филм за годината, поне за мен. Не мога да разбера негативните коментари – има си всичко, което и оригиналните войни – приключения, екшън, хумор и най-важното – не е тъпизъм като 90% от съвременните блокбъстъри. Добавяме симпатична главна героиня, интересен злодей, капка носталгия, перфектна кинематография, уникален саундтрак и BB-8 и получаваме повече от успешен завършен продукт. Феноменално завръщане за поредицата, която и без друго е в основата на любимия ни жанр.

starwars

Неделчо Ласков – 4 точки – Второ място, но не защото не заслужава първото, а защото някой друг го заслужава малко повече. Култ и респект предизвиква Епизод 7, който макар и да се отличава с много малко оригинални елементи и да отстъпва по някои критерии на предишните филми от поредицата, все пак няма как да не зарадва един истински фен на научната фантастика. Няма да изпадам в подробности, че ще взема да напиша цяло ревю.

Мирослав Димитров – 4 точки – За съжаление Стар Уорс не оправда големите ми надежди, но все пак ми хареса, и то повече от почти всичко друго през годината.

Валентин Стайков – 3 точки – Хубавото е, че не изневеряват на предишните филми. Имаме битки, напрегнати моменти, носталгични моменти и т.н. Лошото е, че 90% от филма беше направен, за да ми внуши носталгия и да ми вземе парите за тая прожекция. Сякаш филмът не беше правен със страст, а просто се търсеше най-печелившата комбинация (както е и с повечето филми вече). Като цяло се надявам да бъдат доста по-оригинални в следващите филми…

Петър Атанасов – 2 точки – Филмът не беше лош, успя да хване духа на старата трилогия (което беше основното притеснение на всички) и дори да го модернизира, за да спечели още едно поколение фенове на емблематичната сага. Епизод VІІ си изпълни задачата, сега се надяваме следващите филми да потърсят по-малко комерсиалност и повече оригиналност.

swtfa1

Петя Ивайлова – 2 точки – Приятен, безобиден филм. Не ме очарова, но и не ме подразни, като изключим Кайло Рен, естествено.

Александър Драганов – 1 точка – “Епизод VІІ – Силата се пробужда” е чудесно приключение за празниците, филм, който ще напомни добрите стари времена на досегашните фенове и със сигурност ще запали още много милиони деца по обичната ни сага. Признавам обаче, че носталгията към едното време изигра силна роля, за да го включа в класацията си.

1. Марсианецът – 29 точки

Неделчо Ласков – 5 точки – Това е за мен победителят по всички критерии! Филм, който завинаги ще остане като един от любимите ми, наред с книгата. Марсианецът направи нещо, което нито един друг филм в последните 6-7 години не е правил (дори и Интерстелар не може да се похвали с това). Марсианецът заложи на реализма, на науката, стъпи на гърба на една страхотна книга и я изпълни на екран по един наистина достоен начин, като не разочарова в нито един аспект. Разбира се, малките разминавания с книгата, особено в последната част, ме подразниха, но нека не забравяме, че това е отделно произведение. Марсианецът беше най-красивият филм тази година както по отношение на специалните ефекти, така и с перфектната актьорска игра. Изпитвам затруднение да му намеря слабост.

martian

Мирослав Димитров – 5 точки – Безспорно не само най-добрия филм от жанра но и изобщо за годината като цяло!

Валентин Стайков – 5 точки – Почти Interstellar-a на 2015-та. Страхотен е!

Петя Ивайлова – 4 точки –   „Марсианецът“ за пореден път засяга старата човешка мечта да достигнем до Марс, и то по начин, който е едновременно реалистичен и романтичен. Марс е модерен, а Мат Деймън успя да се реваншира на феновете си, след ролята си в Interstellar, но успехът на филма не се дължи на толкова повърхностни причини. Относително простият сюжет, изтъкващ силата на човешкия дух, съчетан с красивите марсиански пейзажи и симпатични централни персонажи вероятно са в основата на този успех. Разбира се, филмът има и своите недостатъци и те се дължат повече на развихреното въображение на режисьора, отколкото на книгата на Анди Уеър, от която е вдъхновен. Въпреки това, той изпълнява целта си и кара зрителите да мечтаят за нови хоризонти.

Мира Георгиева – 4 точки – Ударно завръщане към класическата фантастика. В Марсианеца всичко е в точните дози, за да получим един от най-добрите филми в жанра за последното десетилетие.

The-Martian-Teaser-Banner
Петър Атанасов – 3 точки – Приятен и вдъхновяващ филм с прекрасни марсиански пейзажи. Историите за силата на човешкия дух и самотното оцеляване във враждебна обстановка са ми малко втръснали, но имаше нужда и от една такава в нашия жанр. Признавам, че тази е много добре направена и заслужава цялата фенска любов, която получава.

Неделчо Недев – 3 точки – „Марсианецът” бе едно от интересните заглавия през изминалата година. Филмът показва на какво е способен човек, поставен в обстоятелства, с които никой друг не се е сблъсквал. Сигурно има и по-подходящи актьори за главната роля, но Мат Деймън се справи прилично.

Ето и пълната ни класация в табличен вид:

klas filmi

 

Какво мислите за тази подредба? Съвпада ли горе-долу с вашата или ни смятате за луди? Съгласни ли сте с нас, че жанровите предложения миналата година като цяло бяха зле, или според вас сме твърде критични? Пропуснали ли сме филм, който да си заслужава?

Публикацията не е актуализирана от повече от една година, съдържанието може вече да не е актуално към днешна дата