fenomenyt rr

Нови перспективи и неочаквани обрати

Ревю на „Феноменът”, книга втора от трилогията „Легендата” на Мари Лу и издателство „Хермес”

феноменът„Феноменът” продължава почти от същото място, където свършва „Легендата” – двамата млади влюбени Дей и Джун са на път за военизирания град Лас Вегас, където се надяват да се присъединят към Патриотите. Колкото и да е странно, въпреки че помогнаха за спасяването на Дей и въпреки че от дълго време се опитват да го привлекат на своя страна, след бягството от Батала и осуетяването на екзекуцията му, Патриотите просто решават да оставят двамата герои на съдбата им, вместо да ги вземат със себе си.

Макар и тежко ранен (единият му крак се нуждае спешно от операция), веднага след като идва на себе си, Дей настоява да се опитат да влязат в контакт с организацията, тъй като при тях е Тес – един от малкото му останали близки хора. Републиката все още разпространява новината, че Дей е мъртъв (всъщност застреляният е по-големият му брат, Джон, който избра да се жертва на негово място), а Джун е обявена за издирване като безследно изчезнала. Разбира се, почти веднага след като пристигат в Лас Вегас двамата успяват да влязат в контакт със старата си позната Киеде, която ги отвежда в квартирата на един от водачите на Патриотите – капитан Десото (Рейзър). Той не само приема Дей и Джун в организацията , но и им предлага ключови роли в план за атентат над новия Електор Примо – Андън.

Андън е двадесетгодишният син на починалия Електор. Той е любезен и красив и Джун изпитва уважение и симпатия към него, защото веднъж й е целунал ръка на някакъв прием (не се опитвам да иронизирам сюжета, просто това са фактите). Планът на Рейзър (който, както споменах, е капитан, освен патриот и е във връзка с много други войници на Републиката, които не са лоялни на Електора) е да внедри Джун във вражеския лагер, тъй като (според вътрешна информация) Андън я харесва и е склонен да се вслуша в думите й. Нейно задължение е да манипулира събитията така, че да вкара в засада младия Електор по време на едно планирано посещение на фронта. Дей лично ще застреля Електора, а екзекуцията ще бъде излъчена по всички джъмботрони в страната.

Авторката Мари Лу; трилогията "Легендата" е нейният дебют като писателка.
Авторката Мари Лу; трилогията „Легендата“ е нейният дебют като писателка.

Дей предполага, че това ще сложи край на диктатурата и Колониите на Америка най-после ще спечелят войната. В замяна на помощта си, той получава скъпа операция на крака и обещание от Рейзър, че скоро отново ще се събере с последния си жив роднина – малкия си брат Идън (който е болен и използван като биологично оръжие от Републиката). Макар и да има някои съмнения, Джун също се съгласява да участва в атентата и се оставя да бъде заловена (не от друг, а от патрула на бившия й приятел Томас). Скоро тя попада в компанията на Андън и след като получава възможност да премисли ситуацията, започва да се съмнява в плана на Патриотите и в добрите намерения на Десото.

Междувременно чувствата на Дей са подложени на изпитание, тъй като той не само наблюдава (през скрити камери на патриотите) как Андън ухажва приятелката му, но и все още не може напълно да превъзмогне това, че тя е свързана с убийствата на майка му и Джон. Освен това, малката Тес (която е почти на 14 и вече е жена) му признава, че е увлечена по него от години и не вярва в това, че Джун го обича истински…

Стилът на авторката осезаемо прогресира спрямо първата книга – забелязва се подобрение както в начина по който са изградени диалозите, така и в самия сюжет, който е динамичен и изпълнен със събития и емоционални моменти. Освен това някои от героите търпят неочаквано развитие. Най-впечатляващи са промените в образа на Томас, който, както знаем от „Легендата“, е съвършен войник, който винаги изпълнява заповедите на висшестоящите, дори това да означава да стреля по невъоръжени протестиращи или да убие най-добрия си приятел (Метиъс, брата на Джун). Оказва се, че любовният триъгълник (Томас-Джун-Дей), представен в „Легендата”, е бил само за заблуда на читателя, тъй като в действителност Томас никога не е бил истински увлечен по Джун, затова пък е имал нещо като връзка с брат й. Това прави вътрешният му конфликт и психологическите последствия от убийството на Метиъс по-тежки и интересни за проследяване.

Тес вече не е сладкото малко момиче от първата книга.
Тес вече не е сладкото малко момиче от първата книга.

От друга страна Тес, която също получава възможност за изява, се променя към по-лошо. Макар и малка, тя се обучава за медик при патриотите. Читателят научава нейната история – Тес е била изхвърлена на улицата от собственото си семейство, тъй като родителите й имат още пет деца и не са били способни да я изхранват. Въпреки това, вместо да буди съчувствие, малката приятелка на Дей е по-скоро дразнеща със сляпата си ревност и наивността си.

Андън (новият кандидат-любим на Джун) на пръв поглед изглежда благороден и решен да промени порочните практики в родината си. Още щом взема властта, той отменя изпитанията и подготвя различни положителни реформи. Това му навлича гнева на Сената, тъй като много от сенаторите настояват да поддържат статуквото и искат властта да бъде в техни ръце, а не в тези на неопитен идеалист.

Образът на Киеде също е развит. Макар ролята й да е малка, тя се проявява като разумен и изстрадал човек, който иска да промени света към по-добро, според силите си.

Положително впечатление прави и опитът на авторката да разшири вселената на творбата. Научаваме повече за апокалипсиса, довел до промяна на Световната карта. Идеята не е особено оригинална, но придава определена пълнота на сюжета – завишената активност на Слънцето е довела до разтопяване на ледовете на Земните полюси. В резултат на това, Европа и Азия вече са нещо като архипелази, Африка и Антарктида процъфтяват, а Северна Америка е останала с много малко обитаеми площи. Климатичните промени са довели до криза, разпадане на Щатите и формиране на двете постоянно воюващи Република и Колонии.

Колониите на Америка, които бащата на Дей си е представял като Обетована земя, съвсем не са приятно място. В действителност те са управлявана от корпорации държава, в която всичко е пари – дори да докладваш престъпление струва пари, така че бедните са почти толкова прецакани, колкото и тези в Републиката (но поне не са подлагани на системен геноцид и не са заразявани периодично с различни болести от собственото си правителство).

Финалът на „Феноменът” е свързан с няколко обрата, които напълно променят ситуацията за Дей и Джун. Двамата се обичат все така силно, но любовта им е подложена на нови изпитания, които може да се окажат непреодолими.

БележникМоята оценка:
История – 4
Герои – 4
Стил на писане – 4
Eлементи на изненада – 5
Теми за размисъл – 3
Емоционален заряд – 5
Фантастични елементи – 4
Степен на оригиналност – 4
Старание на автора – 5
Маркетинг, промоция и хитов потенциал на книгата – 5

Общ успех: Добър (4.30)

Публикацията не е актуализирана от повече от една година, съдържанието може вече да не е актуално към днешна дата