7 коментара
westworld rr

Събуди се, Долорес!

Ревю на първи сезон от сериала Westworld („Западен свят“) на HBO. Без спойлери.

Интелигентната фантастика е толкова рядка в днешно време, че е трудно да се разпознае от самото начало. Много сериали са тръгвали с голямата кошница за мистерии, обещавайки дълбок и всеобхватен замисъл на всички странни и трудно обясними събития в сюжета, но след това са разочаровали (справка: „Загубени“). За огромно щастие на феновете на „Западен свят“ той не е от тях. Westworld, поне в своя първи сезон, има интересна концепция, увлекателна мистерия, логични обрати, навързващи всички липсващи моменти, и повече от задоволителен финал. HBO го гласеше за новия си хит и позна – много фенове се вманиачиха по него и започнаха теории и спекулации за това каква е мистерията и какви обрати очакват зрителите. Интересното е, че доста стигнаха до правилните отговори само след първите 2-3 епизода, анализирайки миниатюрни подсказки, мярващи се в ъгълчето на екрана за милисекунди. Други пък оставаха изненадани до самия край на сезона. В крайна сметка се получиха едни десет епизода, в които не просто има завладяваща история за хора и придобиващи съзнание и собствена воля андроиди, но и интелектуално предизвикателство за тези, които обичат главоблъсканици.

https://www.youtube.com/watch?v=4IcWXSQAMfI

„Западен свят“ е огромен увеселителен парк, в който богатите гости се потапят в обстановка като от уестърн. Този свят е изпълнен с интересни герои, обвързани от сложен сюжет (писан от гениални и леко самовлюбени сценаристи). Персонажите се играят от андроиди, наречени „домакини“. Характеристиките, целите, мотивите на героите са програмирани в тях – те изглеждат и се държат като хора, които наистина вярват, че живеят в истински свят. Но има и ограничения на тяхната човечност – домакините не могат да нараняват хора, а сюжетът периодично се рестартира, принуждавайки ги да преживяват една и съща история, отново и отново – поне докато някой от гостите не се намеси и не промени сценария. След всеки рестарт спомените им се трият, но все пак нещичко остава… Нещичко, което може би ще е достатъчно, за да доведе до пробуждането на някои от тях – осъзнаването, че светът им е изкуствен, а те не са хора. И може би до сдобиването им със собствена воля, независима от програмистите. Какви биха били едни такива пробудили се андроиди? И какво ще означава това за нас, техните доскорошни господари?

Всъщност, на последните два въпроса отговорите вероятно ще бъдат в следващите серии – първи сезон стига само до пробуждането. Това не е спойлер, ясно е, че ще се стигне дотук, още от прочитането на концепцията за сериала. А и дори да е спойлер, всъщност, пробуждането на андроидите е само върхът на айсберга от богатата вселена на „Западен свят“, която ви предстои да откриете, ако още не сте го гледали. Под повърхността на айсберга се крият човешките стремежи и амбиции, загадките на Лабиринта в парка, скритите моменти от историята на създаването и развитието му, тайните на съзнанието, разликите и приликите между хора и домакини, както и много други елементи и мистерии, които постепенно ви въвличат и след това ви се разкриват.

https://www.youtube.com/watch?v=h4bbsfNMBZI

Трябва да се признае, че въпреки възторжените ревюта сериалът тръгва трудно. Първите епизоди са доста мудни и се иска усилие да запазиш концентрация докато нищо не се случва. Домакините могат много лесно да бъдат поправени, поради което всякакви рани, убийства и мъки, които преживяват, не носят емоционален заряд – какво ти пука, че са гръмнали Долорес, ако на другия ден тя ще бъде поправена и върната в сюжетната си линия. Андроидите са твърде изкуствени, за да страдаш за тях (поне в началото), а хората пък са твърде безсърдечни, за да заслужат симпатии. Появяват се и много въпроси, забелязват се несъответствия или дупки в сюжета, които привидно нямат логично обяснение. Лично аз бях на косъм да се откажа от сериала именно поради тези причини. Подцених Джонатан Нолан и HBO и реших, че целият им експеримент не води наникъде, освен към поредното разочарование, тип „Загубени“. Тези, които не харесват откровените брутализми или разкрепостените сексуални сцени, типични за сериалите на HBO, ще намерят още една причина да се оплачат (макар че след „Истинска кръв“ и „Игра на тронове“ би трябвало вече да сте им свикнали и да не ви правят впечатление).

За щастие, от пета-шеста серия нататък нещата се завързват, сюжетът става интересен, а от седма-осма си проличава, че дупките и несъответствията не са дупки и несъответствия, а част от хитър и широкомащабен замисъл хем да се заблуди зрителя за някои работи, хем да му се подскаже накъде кара влакът. Изобилието от имена и късчета информация са важни и е добре да ги следите внимателно, за да оцените разкритията и обратите накрая. Дори и така, вероятно няма да схванете всичко от първо гледане, но пък ще сте достатъчно мотивирани за второ.

Изображение с име: westworld map

Е, не се разкрива абсолютно всичко, оставя се достатъчно и на въображението ви. Остават и някои малки проблеми, които според мен няма да бъдат адресирани – не става баш ясно защо някои от героите, и по-точно човешките персонажи, правят това, което правят. Очевидните причини са симпатия към изстрадалите и експлоатирани андроиди, но този мотив не би трябвало да ги превръща в изпълнителни кученца, подпомагащи евентуален апокалипсис за човешката раса. Всичко друго може да бъде обяснено или пък е било обяснено, но аз не съм го разбрал – това е доста възможно, отчасти защото проспах първите епизоди, отчасти защото следващите са супер интересни, но наблъскани с информация, разкрития и още въпроси, които да ангажират ума ти и да те накарат да се почувстваш тъп, задето не си усетил обрата по-рано, или пък защото виждаш очевидна подсказка за бъдещ обрат, но още не можеш да си обясниш към какво точно води тя.

Та, най-големият плюс на сериала, заради който абсолютно и стопроцентово си заслужава да го изгледате, е огромният и мащабен замисъл на историята, обвързваща много персонажи и много вътрешновселенска история, всички от които са обмислени, изпипани и напаснати като ноти в гениална симфония. Започнат ли хубавите епизоди, дори ще ви дожалее за някои от домакините, които сякаш придобиват душа след определени събития (макар че още ще сте в дилема дали трябва да съчувствате на машини, персонажи от гигантска игра за богаташи). Режисурата, монтажът, актьорската игра, саундтракът са на върхово ниво. Добавете към това и богатството от теми за размисъл – умът ви ще се ангажира не само с опити да си обясни какво и защо се случва, но и с размисли за това доколко са хора андроидите, кое е морално и правилно в съответните ситуации, какво бихте открили вие за себе си, ако бяхте посетител в парка, доколко изборите и животът ни са предопределени и т.н. философски теми. И ако за зрителите е затруднение само да се осмисли цялата работа, представете си колко труд са вложили сценаристите в тази широкомащабна сага… Напълно ги разбирам защо няма да правят нов сезон догодина, а ще са готови чак за 2018.

Изображение с име: бележникМоята оценка:
История – 6-
Герои – 5.50
Режисура, ефекти и актьорска игра – 6
Eлементи на изненада – 6+
Теми за размисъл – 6
Емоционален заряд – 5=
Фантастични елементи – 6
Саундтрак – 6
Старание на екипа – 6++
Маркетинг, промоция и хитов потенциал – 6

Общ успех: Отличен (5.85)

Публикацията не е актуализирана от повече от една година, съдържанието може вече да не е актуално към днешна дата