wwz

Световната война със зомбитата

Ревю на романа „Z-та световна война” от Макс Брукс и издателство „Изток-Запад”

Изображение с име: WWZ_cover
Корицата на българското издание на книгата

Филмите със зомбита, които се роят напоследък, предизвикаха истинска мания по живите мъртъвци. Дали са интересни или не, всички те имат един основен недостатък – развиват се само на едно място и се концентрират само върху едни герои. Досега не е направен филм, който да покаже как би се развила зомби-епидемията по целия свят, как би могла да се разпространи, как биха реагирали на заразата в различните страни и как биха се борили с нея. Още по-лошо – дори зомби-апокалипсисът да залее Земята, човечеството е достатъчно многобройно и хитро, за да оцелее и да възроди цивилизацията по някакъв начин. Никъде не е показано как оцелелите от немъртвата напаст възраждат обществото и как би се отразил този катаклизъм на различните региони.

Всички тези пропуски опитва да попълни Макс Брукс в своята „Z-та световна война”. В тази книга авторът прави умел опит да опише всички гореизброени моменти, допускайки идеята, че човечеството оцелява след зомби-апокалипсис. Нещо повече, в неговия труд немъртвите са по-скоро фон, на който да изпъкнат и да се извадят наяве всички проблеми на съвременното общество.

В романа няма главни герои, или поне не и такива в нормалния смисъл на думата. Творбата е всъщност сборник от интервюта с оцелелите от апокалипсиса, а като постоянно присъстващ герой (но с минимално участие в разговорите) може да се изтъкне интервюиращият. Авторът се е постарал да измисли събеседници от всякакви държави, професии и класи за своя интервюиращ. Те разказват за зомби-войната от своя гледна точка, като същевременно засягат и проблемите на довоенния свят, поради които е имало ненавременни правителствени реакции, излишна загуба на животи, неефективни мерки срещу немъртвите и т.н.

И така авторът от самото начало започва да критикува недостатъците на света ни днес. Заразата тръгва от Китай, където цензурата на властта пречи тя да се убие в зародиш. Разпространява се по целия свят по всякакви начини, включително и чрез трансплантация на нелегални органи, взети от трупове на заразени. Много жертви има в ЮАР, където устройството на гетата около градовете затруднява хората в борбата им да оцелеят – постройките им могат да се срутят върху тях при създаване на най-крехкото неравновесие, а звукът от стрелба с автомат не притеснява достатъчно хората, които вече са свикнали с него. Всеки интервюиран разказва за своя личен опит, с което вади болезнен проблем на своята държава наяве.

Изображение с име: Max_brooks_site
Авторът на книгата Макс Брукс дава интервю по време на Комик Кон

Именно заради тази своя изчерпателност и детайлност творбата на Макс Брукс е толкова уважавана, особено в родните му САЩ. Всъщност, авторът основно говори именно за САЩ и техните проблеми (индиректно, разбира се, чрез разказите на интервюираните). Дори когато става дума за герои от други държави, техните проблеми са описани от американска гледна точка и по типично американски начин. Именно това е и най-големият недостатък на книгата, според мен. Образите на неамериканците са много недостоверни и най-често принизени до стереотипите за тях в САЩ. Още повече, вероятно при повече от половината от тях, в изказванията има фрази като „При вас в САЩ е така, а при нас тук е друго яче – вие имате/нямате това, а ние онова”. Вероятно съм твърде строг към този недостатък, все пак авторът е описал вярно достатъчно голяма част от нещата, но мен лично това ме подразни.

Друг недостатък е дължината на книгата. По принцип смятам, че колкото по-дълга е една книга, толкова по-добре – повече четене, следователно повече кеф. Това обаче важи само за книгите, в които има развитие и повечето страници имат с какво да разнообразят предишните и какво ново да предложат на читателя. „Z-та световна война” е развита в 500 страници, а спокойно може да бъде събрана в 200-250. Схемата на интервюто и деликатното натрапване на авторовите мнения по политически и народопсихологически въпроси стават твърде очевидни към края, а нещата в крайна сметка се повтарят. При все това, голяма част от интервютата остават сякаш недовършени – героите разказват за един кратък момент от своите преживявания по време на войната, който да илюстрира дадения политически проблем, а всичко останало, което би било интересно от чисто човешка гледна точка, е зарязано.

Изображение с име: world-war-z-brad-pitt
Брад Пит е пуснал косичка, за да изпълни главната роля във филма

Разбира се, тези недостатъци не правят книгата лоша. Четивото си е направо задължително за всеки фен на историите със зомбита, а оригиналната постройка, многото сюжети, детайлност и старание на автора я отличават от почти всичко (даже най-вероятно всичко), което сте чели досега.

Интересно ми е как ще се филмира книгата – невъзможно е да се обхванат всички герои и всички социални проблеми, които те илюстрират. Самият автор казва, че не е бил ангажиран с адаптацията за кино и дори не знае какво ще представлява филмът, така че най-вероятно наистина няма да има почти нищо общо. Но все пак не бих заложил на възможността филмовата версия да се окаже поредната безмозъчна зомби-боза – едва ли са купили правата точно на тази книга, за да направят нещо посредствено.

 

Изображение с име: Световната война със зомбитатаМоята оценка:
История – 4.50
Герои – 4.50
Стил на писане – 5
Eлементи на изненада – 5.50
Теми за размисъл – 4+
Фантастични елементи – 5.50
Степен на оригиналност – 6
Старание на автора – 5.50
Маркетинг и промоция – 5.50
Хитов потенциал – 5.50

Общ успех: Мн. добър (5.18)

Публикацията не е актуализирана от повече от една година, съдържанието може вече да не е актуално към днешна дата