4 коментара
popate4o-1

Юлка зарибява децата по фентъзи-жанра

Ревю на „Страната на сънищата: Любими попътечо“ от Юлия Спиридонова и ИК „Кръгозор“

Ако искате да зарибите вашия син/племенник/малък братовчед и т.н. по любимия жанр, но новите фентъзита ви се струват твърде брутални за малки деца, то SciFi.bg препоръчва трилогията на Юлия Спиридонова (Юлка) „Страната на сънищата“. Идеално начало за по-малките ни приятели, които имат потенциал да станат фенове на фантастиката.

Изображение с име: Liubimi popatechoПървата книга от поредицата се казва „Любими попътечо“. Попътечовците са една от расите, населяваща страната на сънищата. Именно там се пренася душата на човек, когато заспи, и именно на попътечовците се пада задачата да го преведат през нея, за да може той успешно да се събуди.

Но зъл магьосник на име Сянката е завзел престола на страната и властва над мирния й народ. Попътечовците вече не намират време да изпълняват задължението си към хората и все повече деца изпадат в мистериозна кома докато спят. Сянката отвлича душите им докато са в страната на сънищата, а целта му е по този начин, малко по малко, да превземе и човешкия свят. Има само една надежда – истинският престолонаследник, който е бил скрит от магьосника Фърн Руис в света на хората като бебе. Макар и все още дете, Иво вече е достатъчно голям, за да се опълчи на Сянката и да възстанови нормалното състояние на двата свята. На негова страна са Фърн Руйс, пеперудата мамник, която може да го пренася между световете и бунтовниците, но против него ще се борят кошмарите и другите зли чудовища, подчинени на злия тиранин.

Сюжетът е доста тривиален – детето се озовава във фентъзи-света и се оказва отдавна изгубеният крал, когото всички са чакали да ги спаси. Разбира се, това няма значение за целевата читателска група, защото на малките това няма как да им направи впечатление. В „Страната на сънищата“ обаче има и някои разлики. На първо място – писана е в България. Тук не става дума просто за подкрепяне на родните творци, а за истинско предимство. Главният герой е с българско име, стилът на авторката е нашенски и звучи много по-близък до нас, а това прави книгата много по-лесна за възприемане от малки и големи. Главният герой е с българското име Иво, вместо дракони, в страната на сънищата летят змейове и т.н.

Изображение с име: iulkaОбразът на Иво е всъщност много добре измислен, за да допадне на децата и да могат те да се идентифицират лесно с него. В света на хората той си пада малко аутсайдер, а и в семейството му започват да се случват неприятни неща. Децата лесно ще разпознаят и собствените си проблеми в неговите и ще намерят утеха заедно с него. Макар че тях няма кой да ги отнесе в приказна страна, те поне ще се научат да използват въображението си. Останалите герои са по-скоро стандартни – има го задължителният магьосник, злият и леко побъркан тиранин, появява се най-добрият приятел, двама заместители на родителите, има дори и момиче, по което Иво си пада, но тъй като децата не се вълнуват чак толкова много от любов, Сабине е само спомената. Ако това беше книга за възрастни, типизираните герои щяха да са минус, но като имаме предвид за кого е писан романът, е по-скоро плюс. За да се зарибят децата по жанра, трябва да започнат от вече изпитаните формули. Още повече, това е само първата книга от поредицата – другите вероятно ще са по-оригинални.

Стилът на книгата също е доста подходящ. Изреченията не са съвсем елементарни, напротив, писани са като за интелигентни деца, но има достатъчно шегички и закачки, за да им бъде интересно. Главите са кратки, максимум до 5 страници, а действието върви бързо и е разнообразно. От време на време героите се държат малко неадекватно и инфантилно – говорят си сами докато разсъждават (идеята е да се поразкъсат по-дългите абзаци, за да се задържи вниманието на децата) и са леко наивни, а понякога между събитията се прескача малко бързо и без ясна логическа връзка. Но всичко е в прилични граници, особено като се има предвид, че това е детска книга.

Разбира се, фактът, че творбата е предназначена за деца, не значи, че тя няма да бъде интересна и за по-големи. Аз лично я прочетох с удоволствие. За нас големите има и друго предизвикателство – да хващаме моментите от книгата, които са пригодени специално, за да зарибят децата – разкъсването на абзаците с цел задържане на вниманието, кратките глави, съобразени с по-скромните възможности на малките за продължително запазване на концентрация, някои сюжетни елементи и т.н. Юлка неслучайно е обрала няколко награди за творчеството си.

 

Изображение с име: Юлка зарибява децата по фентъзи-жанраМоята оценка:
История – 5+
Герои – 6-
Стил на писане – 6-
Eлементи на изненада – x
Теми за размисъл – x
Фантастични елементи – 6
Степен на оригиналност – 4
Старание на автора – 6
Маркетинг и промоция на книгата – 4+
Хитов потенциал – x

Общ успех: Мн. добър (5.29)

Публикацията не е актуализирана от повече от една година, съдържанието може вече да не е актуално към днешна дата