mashina za istorii t

Представиха Машина за истории

Излезе антологията „Машина за истории“ на Сборище на трубадури и изд. „Литус“.

Изображение с име: mashina za istoriiМного конкурси за разкази се провеждат в България, но не са толкова много журитата, които оценяват с усърдие и строгост, подбирайки само най-най-доброто. Така обаче се случва при конкурса за кратък фантастичен разказ в памет на Агоп Мелконян, организиран ежегодно от електронното списание „Сборище на трубадури“. Дойде време наградените творби да излязат в обща антология с прекрасно оформление. Сборникът „Машина за истории“ беше представен снощи в Столичната библиотека от някои от авторите в него.

Програмистите на машината са от кръга на електронното списание „Сборище на трубадури“, които от пет години (2012–2016) провеждат конкурси за кратък фантастичен разказ в памет на Агоп Мелконян (1949–2006) – изумително многолик творец, познат все пак най-вече като автор и издател на фантастика. Прозаик, поет, журналист, публицист, съставител, член на няколко редколегии, издател… във всяка от тези свои роли Агоп Мелконян е направил много за издигане нивото на българската фантастика. Той подаде ръка и на десетки прохождащи в жанра автори, като организира двайсетина конкурса за сюжетна литература в своите списания „Върколак“ и „Зона F“ и публикува в тях разказите на редица млади пера. Мелконян остави след себе си спомена за чудесен откривател, помощник и закрилник на новите български имена във фантастиката.

Конкурсът за кратък фантастичен разказ на името на Агоп Мелконян е творческа надпревара, която търси новото, нестандартното, нетрадиционното – гледна точка, идея, начин на изразяване. Жанрът е обърнат на 100 процента към неизчерпаемата човешка фантазия. Още в първото издавание на конкурса са получени 228 разказа от десетки населени места в страната.

Конкурсът има две журита. Почетното жури се състои от семейство Мелконян и негови приятели, общо шест човека, а редовното жури се сформира ежегодно от представители на списание „Сборище на трубадури“ и специално канени над 20 писатели, преводачи, редактори, издатели, блогъри. Някои от тях са ставали победители в предишни години на конкурса.

Антологията „Машина за истории“ е издадена по случай петата годишнина на конкурса и е побрала сред страниците си всички наградени в него разкази. Не е забравен и патронът Агоп Мелконян – поместено е едно интервю с него и няколко мемоара за него, написани от млади тогава хора на перото, които са му останали благодарни за цял живот.

Корицата е нарисувана от добре познатия художник Петър Станимиров.

Публикацията не е актуализирана от повече от една година, съдържанието може вече да не е актуално към днешна дата