
Готвят анимационен сериал Doctor Who за деца
Бъдещето на основния сериал засега е неясно, но има слухове.
Обстановката около емблематичния британски сериал Doctor Who продължава да е буреносна. BBC и Disney+ си направиха нелошо партньорство за общо 26 епизода – 16 за 2 сезона на сериала, 5 специални епизода и 5 за разклонението The War Between the Land and the Sea, което все още предстои. Това партньорство обаче хем не довежда до желаните резултати (гледаемостта не е огромна, а критиките от антиуоук борците валят), хем не се вписва в новата стратегия на стрийминг платформата (да съкращава продукцията на скъпи сериали).
Макар и да не е обявено официално, партньорството изглежда приключило. И мнозина очакват сериалът или да бъде спрян (BBC не може да го продуцира сама в сегашния му вид, тъй като и там вървят бюджетни съкращения) или паузиран за няколко години, или поне редуциран до специални епизоди без нови сезони.
На този фон идва новината, че CBeebies, детският канал на BBC, насочен към деца в предучилищна възраст, подготвя анимационен сериал „Доктор кой“. Идеята е в новия сериал Доктора да пътува през времето и пространството със своите придружители и приятели и да решава мистерии и проблеми във формат, който да е хем приключенски, хем образователен. Детското ще върви успоредно и независимо от основния сериал, макар че едва ли ще бъде съвсем извън канона. Повече подробности засега не се дават, проектът е в начален етап на разработка.
Впрочем, това не е първият опит за анимационен Doctor Who. През 90-те години, след като основният сериал е бил спрян, BBC са поискали от канадско студио да му направят рисувано продължение. Така хем основната история е щяла да продължи, хем бюджетът да се намали значително. The ‘New’ Doctor Who – An Animated Series е произвел 4 сценария и е започнал да рисува пилотен епизод, но изведнъж от BBC се отказали и сериалът не е видял бял свят. След това е имало още 3 опита през годините, все неуспешни. Нищо не пречи и този да се присъедини към списъка по някое време, но засега се обявява като сигурна новина.
Веднага след нея се появиха слухове, че бъдещето на сериала-майка не изглежда чак толкова мрачно. Появила се е друга стрийминг платформа, и то от ранга на Disney+, която е проявила интерес да помогне за финансирането на следващи сезони и да ги качва за международна публика при себе си. Не се казва коя е, но едва ли е Netflix. Платформата обаче иска повече творчески контрол, което никак не се харесва на Ръсел Т. Дейвис. Ръсел е убеден, че сериалът е добър както си е, отворен към публика от всякакви възрасти, докато потенциалните партньори искат да го направят малко по-сериозен и мрачен – какъвто беше в силните му години. Главният сценарист е планирал още поне два сезона и не смята да променя концепцията си заради пари, макар и сам да осъзнава, че няма как да я продуцира без да получи тези пари. Слуховете са непотвърдени, може и да няма нищо вярно в тях, а и дори да са верни, не се знае до какво ще доведат.
Та, предвид тези новини, чувстваме се малко по-спокойни, че сериалът няма да умре, и то точно след най-бруталния и дори абсурден клифхенгър – все някакво продължение ще има, но още нищо не се знае. Анимационният сериал за деца в предучилищна възраст със сигурност ще е болезнен за гледане, но пък неговата идея е да отгледа ново поколение фенове на Доктора, които в бъдеще да подсилят основния сериал. И всъщност, ако слуховете са верни, то нещата биха могли да се получат идеално. Детските елементи и епизоди като Space Babies могат да останат за анимационното разклонение, а баш Doctor Who да се фокусира върху по-зрели сюжети и проблеми, без да опростява идеите си и да натяква толкова много посланията си.
Със сигурност ще изтече още доста вода докато ни се съобщи каквото и да е, така че ще трябва да се заредим с търпение. Дотогава – чакаме разклонението „Войната между земята и морето“ и евентуално анимационния Doctor Who.