maldivi

5 невероятни природни явления

Фантастика наяве.

Мислите си, че познавате добре природата, но наистина ли е така? Оказва се, че тя все още може да ни изненада като причини явления, които очакваме да виждаме само във фантастичните филми, а не в реалността. Така например, на горната снимка виждате светеща в синьо вълна – не, това не е планетата от „Аватар“, а просто океанска вълна, носеща със себе си фитопланктон към Малдивите. Вижте някои от другите по-интересни почти фантастични природни явления:

5. Вълнисти облаци

Облаците Асператус или вълнистите облаци се появяват доста рядко и са феномен, забелязан за първи път в края на ХХ век. Учените все още не могат да си го обяснят, но засега възприемат, че образуването им наподобява това на по-често срещаната купесто-вълниста облачност. При облаците Асператус небето придобива доста зловещ вид – като на движеща се вода. Макар гледката да е притеснителна, вълнистите облаци не се свързват с природни стихии или бури, така че тук няма нищо разрушително – просто впечатляващо.

https://www.youtube.com/watch?&v=okCBwpdQvds

4. Подводни житни кръгове

Е, името е леко пресилено, защото под водата не расте жито, но понякога гмуркачите в Япония попадат на интересни образувания върху земната повърхност под вода, напомнящи много силно на явлението, което традиционно свързваме с извънземните (разгледали сме го по-подробно в тази статия). Тук обаче причината за появата е по-банална – причиняват се от мъжки риби-балон, които „танцуват“ върху пясъка, за да впечатлят женските.

enhanced-buzz-wide-17421-1400661922-6

3. Ледено цунами

Ледът може да бъде, освен неприятен, и доста разрушителен, особено ако участва във феномена ледено цунами. За него е достатъчно в езерото или морето да се натрупат лед и частично разтопен сняг, които да бъдат изтласкани на ръба му от силни течения или ветрове. Когато вятърът е топъл, той позволява на леда да преодолее триенето със земната повърхност, но не му дава време да се разтопи и именно така се образува леденото цунами. По подобен начин се движат и ледниците. Явлението е придружено от силен шум като от приближаващ се влак или чупене на стъкла.

Бутон за зареждане на YouTube видео

2. Базалт на колонки

Знаехте ли, че базалтът може да образува множество платовидни колони една до друга с различна височина? Може да не изглежда като кой знае какво архитектурно чудо, но явлението си е доста странно като за без човешка намеса! То се причинява от гъсти потоци лава, които се охлаждат изключително бързо. Между тях се образуват пукнатини, които оформят базалта като шестоъгълни блокчета или колони. Колкото по-бързо се охлажда лавата, толкова по на ситно са колонките. Получава се красота като тази на снимката:

basalt3

1. Синя лава

Свикнали сме да си представяме избухващите вулкани в топли цветове – червено, оранжево и жълто. Възможно е обаче излизащата от кратерите нагорещена течност да бъде синя! Такова явление са заснели преди няколко години в Индонезия. Според учените, синият цвят идва не от самата лава, а от сярата, която излиза през пукнатините на вулкана. Когато силно сгъстените газове се срещнат с въздуха, те се възпламеняват и част от сярата в тях се кондензира и втечнява. Падайки надолу, започва да гори в яркосиньо, което е и същността на това красиво явление.

Бутон за зареждане на YouTube видео

 

Публикацията не е актуализирана от повече от една година, съдържанието може вече да не е актуално към днешна дата