1 коментар
jurassic world fallen kingdom r

Намереният свят

Ревю на филма „Джурасик свят: Рухналото кралство“, по кината от 8 юни.

Въпреки че играта ни с награди от „Джурасик свят: Изгубеното кралство“ продължава до 13 юни, на нас ни е време да пуснем ревюто за филма сега, за да знаете какво отивате да гледате. Разбира се, ще се въздържаме от спойлери (въпреки че самата маркетингова кампания не оставя нищо покрито). Ако ви интересува само обобщението в едно изречение – „Джурасик свят 2“ е общо взето това, което очаквате да видите от гледна точка на комедия, драма и хорър. В първата част от новата трилогия беше зададен общият тон, сега той продължава да се спазва в почти всички елементи.

Бутон за зареждане на YouTube видео

В този трейлър виждаме предимно Исла Нублар в последните му моменти като населен остров.

Филмът може много лесно да се раздели на три части. В първата старите герои се събират отново и се представят новите. Клеър се е превърнала от офис-кучка в еко-активистка и е зарязала токчетата. Оуен се е огорчил от света и е решил да живее в отшелничество, което няма да му се получи задълго. Сюжетът ни среща също с Бенджамин Локууд, един от създателите на технологията за създаване на динозаври чрез генетика, и неговите внучка, прислужница и протеже. Режисьорът третира Локууд като персонаж, когото познаваме и сме виждали, но не си губете времето да го търсите в старите филми – няма го там, не ви изневерява паметта. Важни са също (донякъде) двамата асистенти на Клеър – способна да се справи с всичко феминистка и компютърджия, комуто е възложено да бъде комичният персонаж, но много некадърно и неубедително. Във втората част героите отиват на острова, за да видят могат ли да спасят динозаврите (сред които и дресираната като кученце Блу) от изригващия вулкан, а в третата се гонят с лошите из имението на Локууд.

Сюжетът върви доста наивно, като във филм на Дисни за първолаци. Подобна атмосфера имаше и в първия „Джурасик свят“, но там сякаш не тежеше толкова. Идеята е да бъдат привлечени и малките деца като зрители, да се презентира филма като забавление за цялото семейство, в което няма нищо лошо. Дори е похвално, че при това таргетиране са допуснати толкова много хорър сцени. На седалката до мен имаше дете и филмът наистина му повлия точно толкова интензивно, колкото трябва – разплака го на тъжните сцени, накара го да се крие зад тялото на майка си на страшните. Някои родителки-орлици, едва откъснали погледа си от турския сериал, може и да решат, че хорърът в Jurassic World: Fallen Kingdom е прекалено много за нежните им отрочета (има достатъчно изядени от динозаврите хора, макар и без кървища), но ги съветвам да не се обаждат, защото филмът е идеален за деца, които някой ден ще станат фенове на ужасите и фантастиката, тоест, свестни хора. Дозата хорър им е таман, стига сте ги пазили от всичко.

Бутон за зареждане на YouTube видео

В този трейлър се акцентира върху третата част.

Възрастните едва ли ще се впечатлят особено от филма, но те са отишли да гледат динозаври, а не да се предизвикват интелектуално. Иска се само изключване на мозъка и разпускане. За тях поне я има мистерията с внучката на Локууд – какво й е толкова специалното и защо дядо й крие снимките на майка й. Евентуално може да им хареса и неразказаната история на Оуен и Клеър – между тях явно се получи химия в първия филм, но тук те започват отново разделени и скарани. Крис Прат и Брайс Далас Хауърд отлично играят бивши любовници с недоизживяна връзка предимно с погледи и жестове един към друг, но съвсем ненатрапващо се и без да акцентират върху тази третостепенна сюжетна линия.

Не бих казал, че се повдигат особено интересни теми за размисъл – могат да се откроят основно две. Едната я има и във въпроса на нашата игра с награди – ако динозаврите напуснат Исла Нублар и влязат в нашия свят, то как би изглеждал той? Могат ли хора и динозаври да съжителстват и как ще употребят по-безскрупулните от нас тези мощни зверове за свои собствени цели? Другата е свързана с екоактивизма – докъде се простират неговите граници? Ако динозаврите са съживени с помощта на науката, то те водят ли се природа и попадат ли под еко-защита? Безотговорно ли е да пазим природата на всяка цена ако рискът така тя да стане прекалено силна и да ни прати беззащитни в пастта на някой гладен тиранозавър е твърде голям? Разбира се, не е необходимо да се затормозявате с много мисли по тези теми, същината си е да гледате как хора и динозаври се гонят и стрелят или ядат взаимно.

Бутон за зареждане на YouTube видео

Горното не е сцена от филма, а хумористична късометражка към промоцията.

За съжаление, откъм екшън има отстъпление спрямо предния филм – той е по-малко като екранно време и по-постен. Режисьорът Джей А. Байона има твърде скромен опит, и то не с високобюджетни екшъни, което си личи. Към сцените с биещи се динозаври е подходено като към неприятно задължение, а не като към възможности за привличане и задържане интереса на зрителя или източник на кадри за рекламната кампания (затова и трейлърите са толкова невпечатляващи). Нямам против филмите да акцентират на драмата, хоръра или комедията, но това някак си не отива на представата ми за „Джурасик свят“.

В крайна сметка, ако първият „Джурасик свят“ ви харесва, сигурно и продължението му ще ви допадне. Ако сте от тези, които смятат новите филми за гавра със старите класики, не си мислете, че „Рухналото кралство“ ще ви оправи вкуса. Не можете да очаквате нещо кой знае какво от днешните блокбъстъри, трудно и рядко се получават запомнящи се филми от тях, особено ако са пета част от поредица (въпреки че, ако трябва да сме честни, „Рухналото кралство“ показва похвални признаци на уважение към първия „Джурасик парк“). Едва ли приходите на филма ще се доближат до тези на Jurassic World от 2015 г., но със сигурност няма да има финансови провали като при Solo: A Star Wars Story. Явно интересът към динозаврите е повече от достатъчен и публиката си търси точно такива забавления. В което, повтарям, няма лошо – важното е хората да са доволни, дори ако критиците остават безразлични.

 

Изображение с име: бележникМоята оценка:
История – 4.50
Герои – 4+
Режисура, ефекти и актьорска игра – 5-
Eлементи на изненада – 5
Теми за размисъл – 5
Емоционален заряд – 5+
Фантастични елементи – 5.50
Саундтрак – 5
Старание на екипа – 5+
Маркетинг, промоция и хитов потенциал – 5+

Обща оценка: Мн. добър (4.78)

Публикацията не е актуализирана от повече от една година, съдържанието може вече да не е актуално към днешна дата