2 коментара
avatar prirodata na vodata r

Обратно в добрата стара Пандора

Ревю на филма „Аватар: Природата на водата“, вече по кината.

13 години му трябваха на Джеймс Камерън да направи продължение на своя хит „Аватар“. Една от първите новини на сайта ни беше за готвените следващи части – тогава наивно си мислехме, че ще видим „Аватар 2“ още през 2014 година. Почакахме доста повече, но резултатът си заслужава. Днес технологиите са по-напреднали и крайният продукт е много по-близо до визията на режисьора. Зрителите по целия свят вече се тълпят по киносалоните, за да се потопят отново в синьо-зелените пейзажи на Пандора със симпатичните извънземни на’ви – този път „потопят“ използваме буквално, защото половината филм се развива под вода.

Бутон за зареждане на YouTube видео

За разлика от повечето фенове, които отдавна са заредени с върл ентусиазъм, аз подходих много по-предпазливо към „Аватар: Природата на водата“. Първият филм не ми хареса. Като геймър, не видях нищо особено в него – големите революции и визуални съвършенства вече ги бях гледал в синематик клипчетата и трейлърите на компютърните игри. Противно на това, което някои си мислят днес, „Аватар“ далеч не е първият 3D филм. Моят първи досег с тази технология беше „Кървавият Свети Валентин“ с Дженсън Акълс по-рано през същата 2009 година. И сюжета на Avatar го бях гледал много пъти преди това, включително в „Покахонтас“ като много малък. Така че тогава не можах да разбера за какво се изсипаха всички тези хвалби и милиарди долари и останах недоволен.

Предпазливостта ми се отплати, защото ме предпази от разочарование. 13 години по-късно продължението е на практика още от същото, може би с една идейка по-добро. В никакъв случай не говорим за лош филм – хубав си е, особено за децата или за хората, които рядко стъпват в киносалон, просто не е нищо феноменално. Което пак не му пречи да има милиони страстни почитатели и маркетинговата машина около него да работи с пълна пара.

Не е проблем ако гледате „Аватар: Природата на водата“ без да помните нищо от „Аватар“ – Камерън така е направил сюжета, че да не наказва тези, които не благоволят да си припомнят оригинала от едно време. Все пак е желателно поне да сте го гледали някога. Джейк Съли изцяло живее в аватара си заедно с жена си, Нейтири, както и изобилното им домочадие. Най-големият син е Нетеям, като той е и най-послушен. Ло’ак е доста по-непокорен и като цяло се чувства, че трудно пасва на обкръжението си – този персонаж е и най-интересният в целия филм. Най-малкото дете е Тук, момиченце, което все трябва да го спасяват. Към семейството броим и Кири, която е осиновена – тя всъщност е дъщеря на аватарката на Грейс (Сигорни Уивър), а баща й е неизвестен. Сигорни Уивър играе образа, което е малко странно – бабичка в ролята на тийнейджърка, но ако не го бях прочел, нямаше изобщо да го разбера. Нейният персонаж вероятно ще става по-важен в следващите филми, но и тук е достатъчно чаровна и интригуваща. Интересен образ е и Паяк, сина на злодея от първия филм, който сега се завръща. Паяк е изцяло човешко дете и е прекарал практически целия си живот сред на’ви и ненавижда баща си, но сега, когато старецът се появява отново след смъртта си, и то като аватар, няма как да не изпита поне малко любопитство за другата страна и да мине през дилема къде би могъл да принадлежи.

Бутон за зареждане на YouTube видео

Та, докато Съли и семейството му си живуркат щастливо на Пандора, плацикат се в езерцата, спят по тревите и т.н., алчните (небесни) хора се завръщат, и то зрелищно и разрушително. Земните войници отново решават да колонизират планетата и да забогатеят от ресурсите й, съответно местното население пак трябва да тръгне на война. Но какъв шанс имат кльощавите диваци срещу супер напредналото пътуващо в космоса човечество? В крайна сметка на Съли и семейство им се налага да бягат, което пък ги води до водните на’ви. Там те трябва да научат различен начин на живот от горския и да опитат да избягат от войната, което, естествено, няма да им се получи.

Разбира се, горните два абзаца представляват само обобщение на сюжета, като в него са вплетени и по-малки и лични истории на персонажите, както и повече детайли – въобще не споменах, например, за китоподобните животни из океана като кулминация на величието на природата и фауната на Пандора, потъпкано от лошите хора. Няма да навлизам в повече детайли, защото няма да остане какво да гледате – поредицата „Аватар“ явно няма да бъде известна с богати, заплетени и/или изненадващи сюжети. Има какво да запълни над 3 часа филм, стига да го гледате на наистина голям екран, който да ви показва красивите картинки и да ви отвлича вниманието от факта, че не се случва нищо, че подводните игри и морските битки можеха да бъдат значително съкратени без историята и посланията да загубят (и, бонус, без да ви принуждава да си пукате пикочните мехури в чакане филма да свърши). Така или иначе, щом сте гледали първия филм, значи много добре знаете какво да очаквате от втория и няма да останете разочаровани.

Бутон за зареждане на YouTube видео

Въпреки че явно никога няма да стана фен на поредицата „Аватар“, давам одобрението си за филма. Сам по себе си не е никак лош, макар и отдавна да съм свикнал на по-висок стандарт. Същевременно обаче на кино ходят и деца, за които е изключително полезно да виждат подобни ленти. Пищният свят на Пандора разпалва въображението и впечатлява малчуганите – със сигурност той ще бъде първа сериозна стъпка в жанра за мнозина от тях, които някой ден ще пораснат и ще станат фенове на по-дълбоката фантастика. Важността на Avatar за младото поколение в момента е почти като на Star Wars навремето. Благодарен съм за съществуването на такива филми, които да приобщават повече хора към любимия ми жанр.

Що се отнася до посланията и темите за размисъл – за тях важи същото. Важно е децата да се учат да пазят и уважават природата. Важно е като човечество да внимаваме какво правим с планетата си. Хората от филма имат лукса на космическите пътувания и наличието на обитаеми планети на достижимо разстояние, но ние си имаме само една планета, на която можем да живеем, и трябва да ценим богатството й. Разбира се, на моменти Камерън прекалява – някои моменти са твърде сладникави и хич не съм съгласен на внушението, че всичко в природосъобразния живот на сините е великолепно и прекрасно, а всичко в технологичния свят на човечеството е хищничество и завоевания. Ако погледнем от друг ъгъл, може да видим, че на’ви живеят като малоумни диваци и филмът спестява много от несгодите на природата като хапещите насекоми и болестите, а хората са представени като хиперболизирано зли – не всички в реалния свят сме кръвожадни завоеватели, бомбардиращи жилищни квартали. Малко странен и недообмислен е моментът, в който единият от злодеите се кефи и злорадства, че природата отвръща на удара и се пази от лошите китоловци, докато самият той е на потъващата лодка. Щеше да е много по-добре ако нещата бяха по-нюансирани, вместо само черни и бели, но ми помага да ги приема и така, ако си напомня, че става дума за филм за всички възрасти и е важно децата да започнат с нещо красиво, ясно и акцентиращо върху ценностите.

„Аватар: Природата на водата“ е повече от достойно продължение на първата част и ясно показва, че има достатъчно материал за цяла поредица – Камерън ще направи още три филма, а вече планира също шести и седми, в случай че интересът продължи да е голям. Нагледалите се на такива основополагащи филми едва ли ще са много впечатлени, напук на целия хайп, но няма как да не са благодарни за съществуването им – на техния успех се крепят и по-качествените предложения в жанра. Без тях няма да има нито публика, нито финансиране за иновативните и дълбоки фантастики из по-неизвестните ниши, до които само ние стигаме.

 

Изображение с име: бележникМоята оценка:

История – 4.50
Герои – 5-
Режисура, ефекти и актьорска игра – 6
Eлементи на изненада – 3
Теми за размисъл – 5
Емоционален заряд – 5
Фантастични елементи – 6-
Саундтрак – 5
Старание на екипа – 5
Маркетинг, промоция и хитов потенциал – 6

Обща оценка: Мн. добър (5,00)

Публикацията не е актуализирана от повече от една година, съдържанието може вече да не е актуално към днешна дата