cleanspace one 1

Как да се справим с космическия боклук?

Швейцария започна проекта CleanSpace One, с който се надява да пребори опасните отломки, обикалящи около Земята.

В околоземна орбита летят всякакви боклуци – изоставени сателити, използвани части от ракети, отломки от сблъсъци с предметите, обикалящи Земята. НАСА хаби ресурс за следене на над 16 000 от тези космически отпадъци, като тези, с които тя се занимава, са с диаметър над 10 сантиметра. Вероятно има двойно повече по-малки боклуци, които обаче са не по-малко опасни. Ако действащ сателит се сблъска с тях, той може да бъде напълно унищожен или поне дотолкова повреден, че вече да не може да функционира. Още по-лошото е, че самият той и разпилените от сблъсъка части се превръщат в още космически отпадъци, които допълнително задълбочават проблема.

Всички тези боклуци са пречка и за космонавтите – неведнъж МИР е трябвало да променя траекторията си, за да избегне сблъсък. Ако уредите не засекат навреме дадена опасност, то тя може не само да убие космонавт, излязъл в космоса, за да работи нещо по станцията, но и да нанесе огромни щети на самото обитавано съоръжение.

За да се справи с проблема, вчера Швейцарският космически център даде начало на нов проект – CleanSpace One.

Изображение с име: cleanspace one

Чист Космос Едно ще е първият прототип от серия сателити, чиято задача ще бъде да почистват околоземното космическо пространство. Първата цел на CSO ще бъде или първият швейцарски пикосателит Суискюб, изстрелян през 2009, или братовчедът му ТЛсат, пуснат през юли 2010. Сателитът-хигиенист ще трябва да се доближи до въпросния боклук, да намери начин да го захване, както и да го снижи до това ниво на земната атмосфера, при което той ще може сам да изгори. Тези три предизвикателства са основните, които учените от центъра трябва да преодолеят, за да направят космоса около нас по-безопасно място.

Проектът на EPFL е на стойност 8,3 милиона евро – смешна сума, като се има предвид, че в един от по-фрапантните случаи космически боклук, останал от руска мисия през 70-те, е повредил наскоро изстрелян американски сателит на стойност 55 милиона долара. Сблъсъкът е произвел и 2000 допълнителни отломки, които на свой ред създават условия за още 2000 такива сблъсъка.

Учените сравняват проблема с глобалното затопляне – днес не е кой знае колко сериозно, но, ако продължим да не правим нищо, в бъдеще ще имаме много притеснения.

Бутон за зареждане на YouTube видео

Публикацията не е актуализирана от повече от една година, съдържанието може вече да не е актуално към днешна дата