6 коментара
chasovnikyt koito vyrvi nazad r

Магии и семейни тайни

Ревю на романа „Часовникът, който върви назад” на Христина Панджаридис и “Upper earth books”

Изображение с име: 42948933._SY475_„Часовникът, който върви назад” е нестандартен тийнейджърски роман, който съчетава класическите елементи на този жанр с някои нови интересни детайли.

Събитията са предадени през погледа на Нина – българска тинейджърка, която е във Франция заедно с майка си, за да опознае новия й приятел Антоан. Къщата, в която двете са настанени от него, е стара и пази много тайни, а най-странната от тях се оказва стар малък часовник, който работи без да спира, но упорито върви назад. Нина проявява интерес към него, без да се опитва да го навие, което довежда до нещо неочаквано – часовникът й проговаря и й разкрива тайните си – той всъщност е прокълнато момиче, заседнало в тази форма от стотици години. Автор на проклятието е собствената му майка – амбициозната вещица Елза. Момичето, което Нина нарича Делфин, моли за помощ – естествено, то иска проклятието да бъде развалено. Но за да стане това, Нина трябва да премине през много препятствия, самата тя да се научи да прави магии и може би дори да изложи живота си на опасност. Нина се съгласява, но тя не може да се справи сама със задачата, особено в непознатата среда, в която се намира. Затова тя търси помощ от сина на Антоан – Жан-Марк и неговите приятели.

Действието в романа е предадено през погледа на Нина, донякъде той наподобява дневник, в който момичето споделя чувствата си и необичайните неща, които му се случват. Целият сюжет е центриран около Нина, като изключим някои моменти на ретроспекция, които връщат читателите в далечното минало, при магическото семейство на Делфин.

Изображение с име: 13690767_1212145372149200_4457276997504639966_n
Христина Панджаридис

Романът е оригинален и динамичен, но трудният за определяне жанр го прави донякъде сложен за възприемане. В него откриваме съчетание от жанрове: от една страна това е романтичен тийнейджърски роман – между героите прехвърчат искри и динамиката между тях заема централно място в сюжета. От друга – моментите, в които основните персонажи се опитват да развалят проклятието, както и финала, принадлежат по-скоро на магическия реализъм, докато ретроспекциите, свързани с Делфин и нейните родители, наподобяват детска приказка, макар и такава с неблагоприятен край.

Самите фантастични елементи са много и разнообразни – освен часовничето, в което е скован духът на момиче, читателите се сблъскват с говорещи гарвани, странни портрети, чиито обитатели могат да излизат от тях, и разнообразни магии. Присъствието на тези елементи прави историята по-приказна и интересна, но на места контрастът между тях и светът на тийнейджърите, е твърде голям. Младежите принадлежат на съвсем различна реалност, в която мрачната приказка на Делфин се вписва трудно.

Сред персонажите най-добре развит е образът на Нина – 14-годишна девойка, която смята, че е по-зряла от майка си, и смело приема предизвикателствата на околния свят, макар че раздялата на родителите й я е засегнала повече, отколкото си признава. Между нея и малко по-големия Жан-Марк възниква особена връзка. Той е дързък, понякога дори груб, но двамата си допадат, както често се случва при младите хора, попаднали в подобни обстоятелства.

Изображение с име: gaОстаналите герои – майката Светла, нейният приятел Антоан и приятелите на Жан-Марк – Филип и Летисия, по-скоро присъстват за да изпълнят ролята си, отколкото като пълнокръвни персожани. По-колоритни от тях, но също с малко участие, са родителите на Делфин – грозноватия й, но добър и суетен баща и красивата, но изключително амбициозна майка-вещица.

Темите за размисъл в романа са свързани най-вече със стойността на семейството и приятелите – нещо обичайно за четиво, предназначено за млади хора. Творбата е заредена с оптимизъм и внушава идеята, че човек трябва да гледа напред, дори когато в живота му има трудности, защото бъдещето носи приятни изненади, а вкопчването в миналото само вреди.

Финалът на романа е мистичен и романтичен. В него има и момент на несигурност и напрежение, както и обрат, и развръзка, която е изненадваща, но подходяща и красива.

Изображение с име: бележникМоята оценка:
История – 4
Герои – 4
Стил на писане – 4
Eлементи на изненада – 5
Емоционален заряд – 5
Теми за размисъл – 4
Фантастични елементи – 6
Степен на оригиналност – 5
Старание на автора – 6
Маркетинг, промоция и хитов потенциал на книгата – 5
Общ успех: Много добър (4,80)

Публикацията не е актуализирана от повече от една година, съдържанието може вече да не е актуално към днешна дата