15 коментара
klasaciq seriali 2014

Най-добрите сериали, които сме гледали през 2014

Кое е най-доброто, което видяхме от телевизиите през изминалата година?

Продължаваме да отличаваме най-доброто от изминалата 2014 година. Вече обърнахме внимание на книгите, които са получили най-високи оценки от нашите ревюиращи, а сега е време да отчетем и сериалите, които ни заплениха. Тук технологията на оценяване е различна – помолихме членовете на екипа да изброят петте сериала, които според тях са се представили най-добре тази година – отзоваха се петима. Първото място на всекиго получава по 5 точки, второто 4 и т.н. Крайната класация се получава като се съберат точките и се види кой сериал колко е събрал.

И така, най-доброто от телевизията през 2014 г. е…

1. Orphan Black – 13 точки

orphan-black-feature

Петър – 5т – Тази година Orphan Black успокои темпото и започна да се развива повече като нормален сериал. Може да се каже, че има отстъпление от първи сезон, но няма как да е иначе, защото първи беше просто феноменален и абсолютно невъзможен за повтаряне. Въпреки това именно този сериал си остава на върха за мен, защото продължи с интересните и провокативни теми, а Татяна Маслани заслужава по няколко награди за всяка от ролите, които играе.

Мира – 4т – Orphan Black ни изуми през първия си сезон като от никому непозната продукция се превърна в тотален хит (все още чакаме Еми за Татяна Маслани). Втори сезон на хартия изглежда по-добър във всички аспекти – повече неизвестни, нови герои – всеки с тайните си, дори и тотален обрат на финала, но сякаш нещо липсва. Не ме разбирайте грешно – сезон 2 отново е отличен и по-добър от много други сериали, но отстъпва от качеството на продукцията миналата година, което е разочарование.

Петя – 4т – Този сериал успява да поддържа нивото си и да развие една толкова чувствителна и противоречива тема, като тази за клонингите, по несъмнено оригинален и интересен начин. Той заслужава адмирации по много причини – интригуващ многопланов сюжет, страхотни персонажи и актьори, които знаят какво правят, както и теми, които не просто поучават и забавляват, а провокират зрителите да видят нещата от различен ъгъл, както и да се усъмнят в общоприетите клишета.

2. Game of Thrones – 12 точки

Game-of-Thrones-Season-3

Мира – 5т – Сериалът продължава да подържа високото си ниво и тази година и е на светлинни години от останалите продукции на малкия екран (а и в много случаи на големия) – заслужено първо място в личната ми класация.

Миро – 4т – Факт е, че за 5 години този сериал няма слаб сезон! Да, този имаше някой друг скучен епизод, но не може всичко да е действие. Освен това аз се забавлявам точно на тези умни диалози, машинации и далавери, които героите си правят едни на други. Вярно, че за мен не са новост, защото съм изчел всички книги от поредицата, но да го видиш на малкия екран си е друга тръпка.

Петър – 3т – Няма как продукция като „Игра на тронове“ да остане извън класацията. Дори неуважението на сюжета към героите и падащите като дъжд глави и кървища да не ви допадат, не може да не признаете, че в сериала се влага МНОГО. И като старание, и като пари. Надявам се нивото да се запази до края, защото съм убеден, че още дълги години няма да видим толкова мащабна фентъзи продукция на малкия, а може би и на големия екран.

3. The 100 – 9 точки

THE-100-1

Миро – 5т – За 100-те мога да кажа само хубави неща тази година. Противно на очакванията, втори сезон е по-добър от първи, ограничен е до минимум лигавият елемент и са увеличени екшънът, приключенската и фантастичната страна на сериала.

Мира – 3т – От блудкава тийн драма във втори сезон „Стотимата“ се преобразяват напълно в не чак толкова блудкава тийн драма. Липсата на силна конкуренция тази година + няколкото добри попадения в сериите от новия сезон нареждат сериала на предна позиция. Въпреки всичко, The 100 има своите достойнства и при достатъчно занижени критерии дори може да се нарече интригуващ.

Петя – 1т – „Стотимата” е пример за това как сериал с неособено добро начало може да се превърне в една от най-добрите фантастики за годината. Създаден по мотиви от тийнейджърски роман (неиздаван у нас – засега), той страда от някои от типичните недостатъци на жанра – досаден любовен триъгълник, неособено реалистична наука и тийнейджъри-супермени (или –гърли – Кларк и Рейвън могат всичко!). Въпреки това, сценаристите изглежда се учат от грешките си и засега с всяка следваща серия сюжетът се заплита, героите израстват, а постапокалиптичният им свят изглежда все по-интересен.

4. The Flash – 9 точки

The-Flash-CW-Full-Season-Order

Нед – 5т – Приятната изненада тази година определено беше The Flash. Макар и нещо като дъщерен сериал на Arrow, Светкавицата изпреварва големия си батко със скоростта на светлината. Това сочат качествените епизоди досега (излъчен е по-малко от половината първи сезон) и голямата популярност на сериала. Екипите зад The Flash и Arrow почти напълно съвпадат, но поне засега новакът се справя по-добре. Не съм читател на комикси и не бях запознат нито с историята на героя, нито съм наясно с връзката му с Arrow, но кръстосването между двата сериала чрез два общи епизода преди коледните празници, беше направено изключително качествено. Напомни ми на преплитанията между Doctor Who и Torchwood, но трява да призная, че беше доста по-издържано. С качествени истории, прилични ефекти и добра игра The Flash определено е един от най-добрите сериали за 2014 и със сигурност най-добрият нов сериал от жанра. Разбира се, прекалено е рано да правим каквито и да е заключения, затова само ще стискаме палци да не станем свидетели на спад, какъвто наблюдавахме при Arrow. Само напред, Светкавица!

Петя – 3т – След успеха на „Стрелата”, новината че същата телевизия ще прави още един сериал за супергерой, чието действие ще се развива в същата вселена, изглеждаше по-скоро тенденциозна, но „Светкавицата” успя да надмине очакванията на публика и критици. Освен донякъде баналните супер-злодеи на седмицата, той предложи на феновете си няколко изненадващо заплетени мистерии и два забележително добри кросоувъра, както и финал (на полусезона), който остави зрителите жадни за още.

Мира – 1т – Новия комикс сериал на CW в DC вселената не се взима много на сериозно и грабва с интересна история и достатъчна доза напрежение от неизвестното. Определено по-добър от Arrow, Светкавицата побеждава Стрелата по всички параграфи.

5. Doctor Who – 5 точки

doctor-who-peter-capaldi-jenna-coleman

Нед – 3т – Тази година иначе любимият ми сериал просто не беше на достатъчно високо ниво. Слабият сценарий попречи на страхотния Капалди да блесне в ролята на Доктора, а липсата на забележителни епизоди в 8-ми сезон беше жестока, освен може би 2-3. Въпреки това, „Доктор кой“ остава сред най-силните сериали по принцип.

Петър – 2т – За съжаление, сезонът беше по-слаб от обикновено и въпреки добрия коледен спешъл не мога да му дам много точки. Вината не е на Питър Капалди, който за мен е прекрасен Доктор, а по-скоро на Мофат и новия режисьор, които прецакаха магията на сериала с липса на креативност в сценария и твърде много арт-атмосфера в режисурата.

6. Vikings – 5 точки

VIKINGS1-superJumbo

Петя – 5т – Не очаквах, че този сериал ще ми хареса, тъй като голяма част от главните герои са най-просто казано мръсни, брутални и жестоки, а сцените, представящи страдание и битки, никога не са ме привличали особено. Въпреки това, „Викинги“ е един от любимите ми сериали за последните години – харесвам начина, по който са представени персонажите – особено Рагнар, Ателстан, Флоки и Лагерта, и как е пресъздадена легендата за Рагнар – едновременно реалистично и поетично. Единственото нещо, което според мен може да се приеме за съществен пропуск от страна на създателите му, е липсата на емблематичните рогати шлемове 🙂

 

Топ 10 се допълва от Penny Dreadful, Arrow, Gotham и Falling Skies.

Тази година си позволихме да дадем и по една наказателна точка на сериали, които сме гледали с някакви очаквания, но сме сметнали за ужасни или са ни разочаровали по някакъв начин. Това са:

Миро: Star-Crossed – Просто стойте далеч от това… нещо!
Мира: Dominion – Dominion изглеждаше като началото на завръщането на SyFy в правия път, оказа се обаче поредната блудкава драма, което силно поражда съмнения за качеството на останалите обявени проекти на телевизията.
Нед: Supernatural – Почват вече да дразнят с цеденето на пари от повтаряне на всичко… трябваше да свърши преди 2-3 сезона.
Петър: The Leftovers – Дразнещи герои, безсмислен и на моменти липсващ сюжет, религиозни буламачи… и всичко това с претенция за шедьовър.
Петя: Once Upon a Time – Изминала е едва половината от четвърти сезон, но сериалът, който някога беше сред любимите ми, вече успя да изгуби около два милиона зрители, както и уважението на всички критици, които до скоро го хвалеха.

 

А ето и пълния вот на нашето авторско жури:

seriali 2014

Публикацията не е актуализирана от повече от една година, съдържанието може вече да не е актуално към днешна дата