1 коментар
ray-bradbury-rip

Рей Бредбъри (1920-2012)

Великият писател вече не е сред живите.

Изображение с име: bradbury 125
Така е изкглеждал писателят на младини

На 5 юни тази година почина една от иконите на фантастиката, Рей Бредбъри. Почивай в мир!

Бредбъри започва да се развива като писател още като малък, когато публикува свои версии и продължения на любимите му тогава известни комикси и романи. Първото му авторско произведение, за което получава пари (хонорар от скромните 15 долара) е разказът Pendulum. Трябват му още няколко години, за да издаде първия си сборник през 1947 година. Още малко и на бял свят се появяват култовите му „Марсиански хроники“ през 1950 година. Именно този сборник му печели слава и признание.

Именно Бредбъри е и авторът на култовите романи „451 градуса по Фаренхайт“ и „Нещо зло се задава“. По неговите творби са правени и много известни адаптации – филми на Алфред Хичкок, епизоди от „Разкази от криптата“ и Twilight Zone, както са филмирани и гореспоменатите му най-известни романи. Късите му разкази пък са образували цели сериали като „Бредбъри 13“ и „Театърът на Рей Бредбъри“.

За творчеството си самият Бредбъри казва: „Аз не пиша научна фантастика. Написал съм само една научна фантастика и това е „451 градуса по Фаренхайт“. Научната фантастика е отражение на действителността, а фентъзито – на нереалното. Така че „Марсиански хроники“ не е научна фантастика, то е фентъзи. Те не могат да се случат. В „451 градуса по Фаренхайт“ мислех, че описвам свят, който може да се случи след 4-5 десетилетия. Но само преди няколко седмици се разминах с една семейна двойка, която разхождаше кучето си. Зяпах ги поразен. Жената държеше малко транзисторче с размера на кутия цигари в ръката си, а от него излизаше жица, завършваща със слушалка в ухото й. Тя сякаш не забелязваше мъжа и кучето до себе си, слушаше далечни ветрове и шепоти и плачове от сапунени опери, ходейки като зомби със съпруг, който спокойно можеше и да го няма. Това не беше фантастика.“

След новината за кончината на писателя от цял свят заваляха съболезнования. Писателят Марк Фрост пише: „RIP Рей Бредбъри, мила, велика и нежна душа. Ти ни вдъхнови да мечтаем, а в моя случай и да записвам мечтите си.“ Нийл Гейман: „Вчера записах „Мъжът, който забрави Рей Бредбъри“. Почивай в мир, Рей. Ние няма да те забравим.“ Джейн Еспенсън: „О, Боже. Рей Бредбъри си отиде. Направете си услуга и купете по една негова книга за себе си и за някое дете, което познавате!“

Публикацията не е актуализирана от повече от една година, съдържанието може вече да не е актуално към днешна дата