3 коментара
captain marvel 2

Сериал Марвел, бр. 22, 1995

Ревю на филма „Капитан Марвел“, по кината от 8 март.

Програмата по развлечението на комиксовите фенове и прибирането на техните пари продължава с „Капитан Марвел“. Епизод пореден от дългогодишния сериал на Марвел (извинявам се за повторенията, не съм ги аз измисял тия заглавия). Новата супергероиня, която ще влезе в отряда на Отмъстителите, се отличава от останалите по това, че… е жена! Нечувано, нали? Какъв прогрес за феминизма! Разбира се, върлите фенове и продуцентите ще ви обяснят, че всъщност се различава и по суперсилите си, тя даже се води най-надарения и неуязвим персонаж на Марвел, но това не си проличава особено от първия й филм, нито пък е кой знае какво постижение при наличието на толкова много трудно отличими от нея персонажи.

Бутон за зареждане на YouTube видео

Филмът ни хвърля веднага в дълбокото – запознаваме се с Виърс, войник от елитен отряд на извънземните Крий. Тя обаче е измъчвана от загадъчни сънища и изпитва трудност да контролира емоциите си (което не бихме го разбрали от лицето на Бри Ларсън, тъй като то много рядко сменя изражението си и на никого не би му хрумнало, че прикрива чувствителност и богата емоционалност). Виърс се е събудила един ден на планетата на Крий и не помни нищо преди него – откъде идва тя, какво е забравила, какви са тези сънища. За нейно щастие, тя е пленена от вражеските войници Скръл, които се разбърничкват из мозъка й и започват да отключват спомените. След като успява да избяга от плен, Виърс попада на Земята през 1995 година, когато се запознава с Ник Фюри (млад и все още с две очи) и започва истинското й себеоткриване.

Изображение с име: Captain_Marvel
Цветовете на костюма на Капитан Марвел са синьо, червено и златно, а цветовете за фон в промоцията й – синьо и оранжево. Също като при Жената-чудо. Слочаенос?! Не мисля!

Това, което веднага ще забележите във филма, е колко много прилича той на всички останали. Формулата на Марвел явно работи достатъчно добре, не втръсва на феновете и никой не се старае да я разнообразява. Сценаристите тук са подходили особено мързеливо с голяма част от моментите и обратите, тъй като знаят, че на феновете не им пука за дупки в сюжета и нелогизми (пълно е с такива!), те искат зрелищни битки и шегички, даже не е важно дали хуморът е сполучлив, стига да е там (нещо като при „Комиците“ или „Шоуто на канала“). Отдавна знаем, че Холивуд бълва филми на конвейр, но тук това си личи особено болезнено.

Някои дами (честит ви осми март, между другото!) вероятно биха се обнадеждили от факта, че най-накрая Марвел прави самостоятелен филм за жена-супергероиня. Компанията се постара да наблегне на този факт в промоцията на филма, за да го изкара победа или поне вдъхновение за пренебрегваните досега зрителки. Не съм много сигурен доколко това е успешно обаче. Всъщност, филмът доста сексистки набляга на женските слабости на Капитан Марвел – всички постоянно й се карат, че не контролира емоциите си, физически тя е по-слаба от почти всеки противник и посмъртно не може да се оправи в битка без да използва силите си, които не е заслужила, и т.н. В това отношение Жената-чудо на DC е къде-къде по-сполучлив образ.

От друга страна, ненавистниците на политическата коректност ще имат за какво да измрънкат, но така или иначе ще трябва да преживеете няколко продукта, които не са ориентирани към вас, а към друга публика. При 22 филма на Марвел, два политкоректни – един за чернокожи и един за жени, някак си не изглеждат кой знае колко голяма заплаха за стабилните ви мъжественост и традиционни ценности. Не забравяйте, че това са преди всичко оправдани бизнес решения, а не атака срещу християнството. И можете да сте спокойни, „Капитан Марвел“ със сигурност няма да вземе Оскар за каквото и да било.

Изображение с име: Annette-Bening-captian-marvel
Анет Бенинг, която има над два пъти повече участия като водещ или гост на токшоута, отколкото във филми и сериали (предимно семейни), е Мар-Вел – „гениалната“ жена, от която започва всичко.

Ако някой може да бъде доволен от филма, това са любителите на котенца. По средата се появява Гуус, който не само е сладък, но и накрая свършва голяма част от работата. Върлите фенове на Марвел също ще се зарадват, че се появяват и други елементи от вселената като агент Колсън, Ронан Обвинителя или Тесаракта. Не пропускайте и първата пост-кредит сцена, за да видите тийзър за „Отмъстителите: Краят“. Втората може и да я изтървете.

Няма какво повече да се каже за качествата на филма, защото такива, доколкото ги има, вече сте виждали десетки пъти в наводнението от супергеройски филми, 21 пъти само в текущата вселена на Марвел, да не броим старите заглавия или конкурентите. Вие сами си знаете дали искате да гледате „Капитан Марвел“ или по-скоро бихте го пропуснали. Не мога да кажа, че е съществено важен за „Отмъстителите: Краят“, тъй като той просто ни запознава с героинята преди да я гледаме по-нататък, без да ни впечатлява или да дава значима информация (имала много суперсили, чудо невиждано – прозяв!). Captain Marvel е по-скоро като серия на „Дързост и красота“ – върлите фенове ще я гледат и харесат, но по-лежерните могат и да я пропуснат, без да се затруднят след това в разбирането на следващия епизод.

Ако все пак решите да го гледате и му се изкефите (което не е невъзможно, при много хора е така), участвайте и за наградите, които ще раздадем в понеделник!

 

Изображение с име: бележникМоята оценка:
История – 3.50
Герои – 3.50
Режисура, ефекти и актьорска игра – 5
Eлементи на изненада – 4-
Теми за размисъл – 4
Емоционален заряд – 4-
Фантастични елементи – 4.50
Саундтрак – 5-
Старание на екипа – 2+
Маркетинг, промоция и хитов потенциал – 4.50

Обща оценка: Добър (3.95)

Публикацията не е актуализирана от повече от една година, съдържанието може вече да не е актуално към днешна дата