7 коментара
o6te 6 scifi animacii koito ocvetiha detstvoto ni

Още 5 анимации от детството, които си спомняме с умиление

Всеки от нас носи в сърцето си специални спомени от детството, а част от тях са свързани с любимите ни анимации. Вълшебните светове, които се разгръщат на екрана, оживяват в нашето въображение и остават неразделна част от нашата емоционална идентичност. След като вече се потопихме в част от тези вълнуващи приключения, сега е време да продължим с още пет анимации, на които искам да отдам дължимото уважение.

Captain Planet

Бутон за зареждане на YouTube видео

Икона от детските анимации, символ на екологичната борба и мощен стимул за справяне с предизвикателствата на околната среда. За много от нас това не просто беше анимационен сериал – беше първото ни въведение в света на екологията и борбата за спасяване на планетата, доста време преди ESG трендовете, на които сме свидетели от известно време.

Излъчва се от 15 септември 1990 г. до 5 декември 1992 г., представяйки на зрителите зашеметяващ свят, в който петима тийнейджъри от различни контитенти получават пет пръстена, чрез които могат да командват един от петте елемента (знам те са четири по принцип) – земя, огън, вятър, вода и сърце. Когато им дойде твърде сложно да се оправят сами, могат да слеят силите на пръстените и тогава се появава Капитан Планета, който е <винаги с нас> и практически има контрол върху всички елементи.

Спомям си, че в началните епизоди планетяните го призоваваха само в краен случай, но в последствие започнаха да си го викат и по два пъти на епизод. Всеки злодей в сериала от своя страна представлява различен аспект на човешката дейност, която има вредно въздействие върху екосистемата – прекомерна алчност, болести, нерегулирано изпозване на ядрена енерегия, научни експерименти със съмнителна етика и др. Продължението на историята, „Новите приключения на Капитан Планета“, продължава от 11 септември 1993 г. до 11 май 1996 г., предлагайки нови опасности и предизвикателства за героите.

Sky Surfers

Бутон за зареждане на YouTube видео

Това изненадващо добро сайбърпънк сериалче с японска нотка го хванах по Канал 1, докато се готвех да кандидатсвам след седми клас и се чудех една Деница от другия клас дали ми се кефи (останах си с чуденето). Иначе продукцията продължава два сезона, всеки с по 13 епизода, между 10 септември 1995 година и 26 октомври 1996 година, като всички ги има в youtube.

Мистериозна експлозия разрушава лаборатория за изкуствен интелект, в която загива ученият Адам Холистър. След това, той е обвинен за инцидента, като синът му Джак се опитва да докаже невинността на баща си, тъй като е убеден, че някой друг е отговорен за експлозията и е откраднал експериментален компютърен мозък от лабораторията. Този човек, който е откраднал компютърния мозък, го слива със своя и се превръща в главния престъпник, известен като Сайброн. Освен това, той създава биоборги, които да му помагат в неговите планове. За да се борят с него, Джак и четиримата му приятели се превръщат в екип от супергерои, известен като Skysurfer Strike Force.

Spiderman: The Animated Series

Бутон за зареждане на YouTube видео

Сериалчето е от 1994 година, но аз успях да му хвана първия сезон по Евроком четири години по-късно, като дотогава не знаех почти нищо за персонажа. Практически той ми отвори пътя към Marvel и дори Blade, който тогава беше нещо много различно. Сериите бяха много добре направени, много често и историите продължаваха в няколко части, за да им се разгъне потенциала както трябва.

Повечето, ако не и всички герои от Marvel, които са ни до болка познати вече, присъстваха под една или друга форма – Питър трябва да балансира своите романтични чувства към Фелиша Харди и Мери Джейн Уотсън, докато същевременно поддържа приятелството си с Хари Озбърн. В същото време се стреми към академични успехи като ученик на д-р Кърт Конърс, докато работи като фотограф на свободна практика за Daily Bugle. Спайдърмен от своя страна се изправя срещу различни суперзлодеи, които застрашават Ню Йорк, включително престъпни главатари като Кингпин и Хобгоблин, научни злодеи като Доктор Октопус и Зеления Гоблин, както и извънземните симбиоти Венъм и Карнидж. В борбата си с престъпността понякога е подпомаган от други супергерои, включително Х-Мен, Наказателя, Блейд, Доктор Стрейндж, Даредевил, Железния човек, Капитан Америка и Фантастичната четворка. Както се казва една своеобразна animated universe before it was cool.

Jonny Quest

Бутон за зареждане на YouTube видео

Създаден от Хана-Барбара и първоначално излъчван през 1964 година, сериалът проследява Джони Куест, сина на известен учен, който се отправя на различни мисии по света, заедно с баща си. През 1996, „Jonny Quest“ получи нова интерпретация под формата на „The Real Adventures of Jonny Quest“, отличаващ се с по-съвременен стил на анимация и повече акцент върху технологията и компютърната графика, като същевременно запазва духа на оригиналния сериал. В България се докоснах до него чрез Cartoon Network и забравях да си напиша домашните от време на време.

В продукцията има истории на всякава тематика от виртуална реалност, ужаси, конспирации, пътуване във времето (през виртуалната реалност), до контрол на ума, роботи, артефакти и съкровща – в общи линии мечтата на един тийн. Д-р Куест, известен феноменолог, се занимава с разследването на мистериозни случки и екзотични места заедно със своя син, Джони Куест, осиновения син Хаджи, телохранителят Рейс Банън, дъщерята на Рейс Джеси и домашния булдог Бандит. Действието се развива няколко години след класическата поредица, като Джони и приятелите му стават тийнейджъри. Сценаристът Питър Лорънс се стреми да използва „съществуващи, реални феномени“, като „линиите на Наска, руините на Теотиуакан или възможното съществуване на гигантски калмари“, за да привлече любопитството на публиката. Подчертавайки правдоподобността, той предлага на сценаристите да обхванат загадки от реалния свят, криптозоология, уникални местности и измислени, но „правдоподобни“ мистерии. Героите често посещават виртуалната среда QuestWorld и се сблъскват със злодеите Джеремая Сърд и Езекил Рейдж. Сърд, парализиран преди години от спецотряда на Рейс, ще се опита да си отмъсти чрез технологиите, докато Рейдж, бивш правителствен агент, когото мислят за мъртъв при провалена мисия, ще се опита да унищожи света с ядрен тероризъм.

Batman: The Animated Series

Бутон за зареждане на YouTube видео

Всъщност основната причина да съм фен на Батман след всичките тези години е именно това сериалче – продукцията е една от най-популярните адаптации на DC Comics за телевизията, създадена от Брус Тим и Ерик Радомски и е излъчвана от 1992 до 1995 година. Вдъхновена от Бъртъновите „Батман“ 1989 и „Батман се завръща“ (1992), като дори Дани Елфман е отговорен в музикален аспект. В България я пуснаха през 1993 (ако не се лъжа) и то не къде да е, а по Ефир 2 (по Канал 1 даваха Супершоу Невада). Във времената преди стрийминга и торентите се надявахме на някои и друг епизод по „Милион и едно желания“, когато не го даваха като част от текущата програмна схема.

В общи линии съм без особени забележки спрямо ноар атмосферата, развитието на персонажите и историите. Сериалът си печели награди Еми и изкарва наяве вокалният талант на Кевин Конрой и Марк Хамил и е лично отговорен на създаването на персонажа Харли Куин. През 1997 еволюира в „Новите Приключения на Батман“, който има малко по-различна анимация, но в общи линии си е същия и така до 1999 г., когато е наред „Батман от бъдещето“ да излезе на преден план. Междувременно излизат и два пълнометражни анимационни филма – „Маската на Фантома“ през 1993 година и „СубЗеро“ – през 1998 г.