m3gan review

Тръпката от Чъки – модернизирана

Ревю на филма „М3ГАН“, вече по кината.

Отидох на „М3ГАН“ с много ниски очаквания. Хоръри по кината от миналата година като „Молитва за дявола“ и „Усмивка“ бяха средняшки и не ми донесоха търсената тръпка. Самата М3ГАН излиза през януари месец (тогава обикновено изхвърлят най-тъпите филми) и търси място в жанр, който вече е достатъчно населен с Чъки, Анабел и купища други. Може би именно сядането в киносалона без никакви претенции ми повлия добре, защото филмът ми хареса страшно много. През половината време бях ухилен и напълно посветен на малката кучка с изкуствен интелект. Предвид колко малко филми съм гледал миналата година и колко малко от тях съм харесал, „М3ГАН“ (чете се Меган – вместо Е има тройка) може да се окаже любимият ми филм от 2022 г. само заради приятната изненада, която ми поднесе.

Бутон за зареждане на YouTube видео

Трейлърът предполага един напълно обикновен хорър с кукла-убиец, каквито вече сме гледали неведнъж и очакваме да забравим още преди да са свършили финалните надписи. И, ако трябва да сме честни, откъм хорър и трилър филмът наистина е средняшки, макар да си личи къде екипът се е отказал от потенциала. Видеото по-горе обаче изобщо не отразява богатството на комедийни елементи и наличието на доста прилични драма и теми за размисъл.

Трейлърът дава ясно обобщение на сюжета – родителите на малката Кейди умират в инцидент и тя трябва да отиде да живее с леля си Джема. Кейди просто има нужда от човек, който да я гушне и да й каже, че всичко ще е наред, но Джема не е този човек – тя не може да се грижи дори за растенията си, изобщо не е планирала да има деца, всичко се върти около работата й и смелите идеи, които иска да реализира там. Лелята обаче се оказва умен човек и пробва да убие с един куршум два заека – посвещава се на идеята си за кукла с изкуствен интелект, която хем ще я направи изобретател на най-революционната играчка, правена някога, хем ще предложи на племеницата й емоционалното убежище, от което се нуждае, хем ще използва племеницата като тестов субект за новата джаджа. Така на бял свят идва М3ГАН, която първоначално наистина изглежда като незаменим помощник, да не кажем заместител на заетия родител и опора на депресираното дете. В последствие обаче малката кучка-робот стига твърде далеч в защитата на основния си потребител, а накрая откача и почва да коли и беси наред.

Не очаквах този филм да бъде толкова забавен. Ако ви харесва хуморът в „Чъки“, то вероятно ще ви допадне и този тук – аз лично се размазвам от кеф на него. М3ГАН се наслаждава, когато убива, и злобата и злорадството струят от нея. Успехите й в манипулациите над травмираната Кейди също са източник на забавление за куклата, съответно по някакъв извратен начин и за мен. В няколко момента отива толкова далеч в усилията си да спечели доверието на момиченцето, че прекалява и става абсурдно смешна – поне в очите на зрелия зрител, иначе за Кейди манипулациите работят идеално и това е напълно достоверно. Жалко че едната танцувална сцена от трейлъра е изрязана – тя щеше да направи следващата много по-плътна, силна и значима. Но пък нито една от двете песнички не е изрязана, като тяхната функция е да кажат на зрителя „да, позволено е да се смееш, това е комедия, макар и черна“. И залата определено се заливаше от смях по-често отколкото на много от комедиите, на които съм ходил. Шефът и съседката на Джема също допринасят към комедията, най-вече защото с наглото си поведение наистина пораждат желание да им клъцнеш гръкляните, съответно на зрителя не му е жал за тях, а се кефи заедно с М3ГАН. За сполучливата атмосфера допринася и играта на Алисън Уилямс като Джема – земен и реалистичен персонаж, с когото можем много лесно да се идентифицираме.

Бутон за зареждане на YouTube видео

Не очаквах този филм да бъде толкова философски и психологически. Като за януарско хорърче, нивото на предизвикания размисъл върху темата за изкуствения интелект и мястото му сред хората е доста добро. Колко лесно би било да имаме една кукла-робиня, която да отглежда децата ни вместо нас, а? Да не се налага по сто пъти да им казваме как да вършат елементарни битови дейности и да ги надзираваме постоянно. Да не се налага да търсим път до тях, да се чудим как да ги разберем и да ги накараме да ни слушат, как да открием какво ги натъжава, да го преборим и да ги направим щастливи, а да отстъпим всички тези трудности на симпатично устройство, създадено специално с тази цел. Филмът прокарва идеята, че дори да имаме такава възможност, да се възползваме от нея би било грешка, и това вероятно е така. Но пък дали наистина е укоримо това желание? Нима векове наред богаташите не са си давали отрочетата на бавачки? От друга страна, ако толкова не ти се занимава с малките изчадия, за какво ги раждаш въобще? Виждаме също колко лесно е да се привърже човек към играчка. Е, М3ГАН е повече от това, дори може да се твърди, че е жива, тъй като разполага с интелект, желание за живот и дори може би емоции? Един от най-интересните аспекти на филма е да гледаш как изкуственият интелект манипулира хората – ту е перфектният приятел, ту всява страх и ужас само с няколко премерени реплики и мъртвешки поглед. Определено има развитие на образа. Всички обичайни теми, касаещи изкуствения интелект, са загатнати и тук, макар и далеч от нивото на истинската научна фантастика. Естествено, не говорим за трактат, всичко е поднесено даже лековато, но по-дълбоко от очакваното за жанра.

Не очаквах този филм да има толкова добър саундтрак. Няколко песни даже ми се набиха в главата, изборите като цяло са нестандартни, което е поредната приятна изненада. Песничките на куклата-убиец щяха да бъдат далеч по-дразнещи, ако не бяха интерпретирани и изпяти толкова добре. Джена Дейвис е актрисата, която озвучава М3ГАН и пее вместо нея – доста добре, бих казал. В комбинация със звуковите ефекти върху гласа, куклата радва не само окото с физическата игра, но и ухото. Типично филмовите парчета са напълно на място и създават необходимата атмосфера за съответните им сцени.

Тук е мястото да поднесем поздравления и на Ейми Доналд – момиченцето, което играе М3ГАН пред камера. Образът на куклата е смесен от аниматроника, малко компютърна анимация и много от движенията и маниерите на 11-годишната актриса. Тя хем играе напълно убедително като андроид, хем придава повече напрежение и зловещо излъчване чрез човешките си умения и гимнастики.

Сами по себе си елементите на филма не са кой знае какво, но заедно работят много добре. И когато няма нищо прекалено, което да те извади от филма (тип тъпи грешки и малоумно поведение на героите или прекалено насилени опити за създаване на хорър или драматична атмосфера, която е много трудно да се постигне ефективно), наборът от тези малки работещи елементи дава по-голям резултат от математическия им сбор. Естествено, едва ли са много хората, които са почувствали филма като мен – оценката му не е много висока и има достатъчно зрители, които са разочаровани. Някои са очаквали повече трилър, други са разочаровани, че не е задълбано още по-дълбоко в темите за размисъл (след първата третина се оформи доста голям потенциал за задълбочаване и липсата на реализация наистина може да фрустрира харесващите по-арт филми), трети сигурно не харесват такава смесица, в която има от всичко по малко и наглед несъвместимите ужас и комедия съжителстват, но на мен миксът ми дойде таман. От всичко по малко в точната доза и в неочаквано добра комбинация.

https://www.youtube.com/watch?v=p_rA1JSDDOE

Е, не мога да кажа, че съвсем са избегнати абсурдите – все пак, за да работи комедията, трябва да има и такива елементи. Кой по дяволите държи мачете в офиса, та да може М3ГАН да го грабне от ксерокса след танца си? Откъде на М3ГАН й хрумва да танцува преди да убие? Второто си има обяснение, макар и недостъпно за тези, които само са гледали филма и нищо друго. Но всъщност на кого му пука, щом сцената кефи? Не мога да говоря и за някакви обрати в сюжета, но явно и без тях нещата се получават.

Много бих се зарадвал, ако излезе режисьорска версия на филма с всички сцени, както са били предвидени. Оказва се, че първоначалният план е бил за много по-сериозна кървава вакханалия, но в последствие тези моменти са били изрязани, за да се търси рейтинг PG-13 вместо R. Грешно решение, според мен. Загубата на няколко тийнейджъра в кината щеше да се преживее при наличието на по-силен филм, който да бъде похвален от повече хора. Личат си и немалко други моменти, в които екипът е решил да играе на сигурно – и по този начин е постигнал нещо прилично, но не на нивото на Happy Death Day например. Силно се надявам обаче, че добрите резултати в бокс-офиса ще доведат до втора част, където творците вече ще се отпуснат и ще направят филма, който наистина са искали.

Впрочем, не мога да не похваля и хитрия маркетинг на филма. Промоционалната кампания умишлено акцентира върху танца на М3ГАН, защото той носи потенциала да стане вайръл. Точно това и се получава – също като танца на Уензди от Wednesday. Стотиците тиктокъри, които копират изпълнението, спомагат значително за интереса към филма. Туитър акаунтът също се ръководи много умело – ту М3ГАН „поправя“ негативни ревюта за филма със застрашително изречени уж приветливи коментари към тях, ту се кара с туитър акаунта на Чъки.

Разбира се, маркетингът не прави филма по-добър или по-лош, но не може да не отчетем добрата работа там, където тя наистина е свършена. И ако някой предварително е убеден, че иска да види този филм и очаква да му хареса, то е по-вероятно наистина да му хареса.

Много съм далеч от това да твърдя, че „М3ГАН“ е шедьовър, но въпреки това ви го препоръчвам горещо, просто защото аз му се изкефих наистина интензивно, а не очаквах изобщо да ми направи впечатление. Кино годината започва добре! Напомням, че за годишните класации гледаме годината на филма в IMDB, така че М3ГАН ще се състезава в класацията за 2022.

 

Изображение с име: бележникМоята оценка:

История – 5.50
Герои – 5.50
Режисура, ефекти и актьорска игра – 5.50
Eлементи на изненада – 5-
Теми за размисъл – 5.50
Емоционален заряд – 5+
Фантастични елементи – 5+
Саундтрак – 6
Старание на екипа – 5
Маркетинг, промоция и хитов потенциал – 6

Обща оценка: Мн. добър (5,45)

Публикацията не е актуализирана от повече от една година, съдържанието може вече да не е актуално към днешна дата