orange space

Най-добрите книги на 2018 г.

Какво ни хареса най-много от това, което прочетохме миналата година?

Въпреки че преди една година си обещахме да четем повече, не можахме да изпълним обещанието си. Това обаче не означава, че нямаме какво да ви препоръчаме от 2018 г. Дори и голяма част от книгите, на които написахме ревюта, да са всъщност по-стари. Както обикновено в тези класации обаче, датата на издаване няма значение – тук класираме книгите с най-високи оценки, които сме прочели през изминалата година. Сигурно е имало и по-хубави, не претендираме за изчерпателност, а само ви препоръчваме качествени творби. Ето кои са отличените този път:

Изображение с име: dqvoliada5. Дяволиада – сборник (Мн. добър 5.30)

Цялото ревю прочетете тук

С висока оценка е този сборник с разкази на Светослав Минков, Владимир Полянов, Георги Райчев и Чавдар Мутафов. Оставяме настрани въпроса дали диаболистиката и хорърът могат да се приравнят заради общите си черти или не, тук не сме литературоведи. Важното е обаче, че книжката е един прекрасен прозорец към миналото, когато също е имало качествени творци, също е имало живот в България, и то в много аспекти не много по-различен от сегашния. Каквото е плашело пра-пра-бабите ни, до голяма степен ни ужасява и днес. Тези произведения няма да ги намерите в читанките по литература, защото едва ли някой в МОН може да ги оцени подобаващо, но си струва да им обърнете внимание.

Изображение с име: Zadryj zvezdite oshte mig c5. Задръж звездите още миг – Кейти Хан (Мн. добър 5.30)

Цялото ревю прочетете тук

Най-очевидното предимство на този роман е силният му емоционален заряд. В същината си той е любовна история между двама души, носещи се в околоземното пространство и чакащи наближаващата смърт. Но в него има и повече – един нов постапокалиптичен свят с интересни устройство и идеологии. Те може би не са издържани в най-добрите научнофантастични традиции, но са прекрасен фон за интересно структурирания романс. „Задръж звездите още миг“ се води тийн-литература, но определено няма претенции да бъде следващия булеварден хит, по който празноглавите ви съученички да припадат, той просто е един въздействащ и красив роман, който ще допадне на всекиго със сърце в гърдите.

Изображение с име: labirintyt kodyt na bolestta4. Лабиринтът: Кодът на болестта – Джеймс Дашнър (Мн. добър 5.40)

Цялото ревю прочетете тук

От предисториите на именити поредици очакваме да не са нищо повече от жалки опити за изцоцване на още пари от феновете. За щастие, тук Джеймс Дашнър ни опровергава с едно смислено допълнение за началото на поредицата „Лабиринтът“. Тази книга отговаря на много въпроси, които останаха неизяснени след трилогията, показва ни героите в нова светлина – преди да им бъде изтрита паметта, и сама по себе си представлява интересна история. Вече знаем как завършва „Кодът на болестта“, но умелият стил на Дашнър и добре структурираното повествование в нито един момент не оставят читателя да скучае или да съжалява, че си е дал парите за предистория. Ако сте фенове на „Лабиринтът“, купувайте смело!

Изображение с име: omnibus synuvat li androidite elektroovce3. Сънуват ли андроидите електроовце? – Филип К. Дик (Отличен 5.50)

Цялото ревю прочетете тук

Повестта, по която е направен филмът „Блейд Рънър“, е част от сборника „Омнибус“ (ревюто за останалите произведения в него предстои, но те едва ли ще влязат в класацията догодина, това е най-доброто в сборника). Оказва се, че в оригинала има много повече идеи и богатство, отколкото в екранизациите. Тънката линия между човека и андроида със съзнание е интересна тема, но тук имаме още цяла религия на бъдещето, обусловена от мрачния радиоактивен свят, в който сме превърнали планетата си, емоционални синтезатори, електрически животни и напрегнати приключения… Филип К. Дик изпитва някои затруднения да представи историите си по най-добрия начин, но в липса на интересни идеи абсолютно никой не може да го упрекне. Вдъхновяваща и провокираща размисъл твърда фантастика!

Изображение с име: cherepniqt-tron-c2. Черепният трон – Питър В. Брет (Отличен 5.60)

Цялото ревю прочетете тук

Въпреки че качеството на „Цикъла на демоните“ върви надолу от страхотната първа книга нататък, за да стигне до посредствената и разочароваща трета част, четвъртата се оказа неочаквано завръщане във форма. Брет има стила и сладкодумието, които са необходими за задържане на вниманието, трябва му само повече действие – и тук го има в изобилие! Пустинните воини напредват и превземат още територии от Красия, а ядроните продължават да измъчват човечеството нощем, макар и хората да са доста по-способни да се отбраняват отколкото преди. Интригите в царските дворове са също толкова интересни, колкото и задачата, с която двамата Избавители са се захванали. Епосът продължава с пълна пара!

Изображение с име: Vsichki nashi greshni dni1. Всички наши грешни дни – Илан Мастаи (Отличен 6.00)

Цялото ревю прочетете тук

Усещането да завъртиш пълна шестица на някоя книга е неописуемо удовлетворяващо. Рядко се случва, но имаше роман, който да го заслужи, и миналата година. „Всички наши грешни дни“ представя един великолепен научнофантастичен свят, изобилстващ от технологии (включително пътуване във времето) и обществен прогрес. Великолепен, не само защото е утопичен, а и защото е много добре разработен и показан. В този свят хората пак могат да бъдат нещастни (защото са хора), както и влюбени. Историята, разказана тук, е сложна, оптимистична, изключително емоционална и интересна до самия финал. Корицата може и да не намеква за качествена твърда фантастика, но тя заблуждава – романът се препоръчва горещо!

 

Ако се чудите кои са били конкурентите на тези книги за класацията – можете да видите всички книжни ревюта за 2018 г. в раздел „Статии“, категория „Книги“. Напомняме, че екипът ни винаги е отворен към нови членове, които да допълват рецензиите ни – в класацията за края на годината се гледат само оценките, а не авторите.

Съвсем скоро ще ви запознаем с още по-колоритните класации на сериалите и филмите от изминалата година, в която взимат участие всички активни пишещи и коментиращи на SciFi.bg!

Публикацията не е актуализирана от повече от една година, съдържанието може вече да не е актуално към днешна дата